Zamieszanie związane ze stosowaniem art. 168 k.p. powstało po jego zmianie ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 168 kodeksu pracy od 1 stycznia br. urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p. należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Natomiast zgodnie ze starym brzmieniem art. 168 k. p., obowiązującym do końca 2011 r. zaległy urlop trzeba było wykorzystać do końca marca następnego roku kalendarzowego.
Powstało więc zatem pytanie w jakim terminie należy wziąć zaległy urlop sprzed 2011 r.? Chodziło o to, czy skoro prawo do tego urlopu zostało nabyte pod rządami starego brzmienia przepisu, to czy można przyjąć korzystniejszy, bo dłuższy dla pracowników termin do jego wykorzystania.
Ministerstwo Pracy ostatecznie rozstrzygnęło wątpliwości interpretacyjne na tym tle.
Resort uważa, że zgodnie regulacją art. 168 k.p. w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2011 r. urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
Natomiast zgodnie z art. 168 k.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2012 r., urlop wypoczynkowy za 2011 r. niewykorzystany w terminie ustalonym w planie urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Powyższe oznacza, że dłuższy, bo półroczny termin na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego dotyczy zaległego urlopu, ale poczynając od tego który należy się za rok 2011 r. A zatem osoby z zaległym prawem do urlopu nabytego przed 2011 r. powinny mieć udzielony urlop najpóźniej do końca marca bieżącego roku.
I tu pojawia się kwestia przedawnienia roszczenia pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Regulacja ta dotyczy również urlopu wypoczynkowego. Z przepisów wynika więc, że termin na udzielenie urlopu wypoczynkowego za 2008 r. przypadał - zgodnie z obowiązującym wówczas brzmieniem art. 168 k.p. - najpóźniej do 31 marca 2009 r. Od tej daty należy więc liczyć upływ 3-letniego okresu przedawnienia. A zatem roszczenie o urlop wypoczynkowy za 2008 r. przedawnia się 31 marca 2012 r. Jeśli więc pracownik nie pójdzie na zaległy urlop dzisiaj bądź jutro, urlop przepadnie.
Ministerstwo Pracy zmieniło niemal w ostatniej chwili swoją interpretację tego przepisu. Wcześniej resort uważał, że nowy wydłużony termin na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego dotyczy zaległego za 2011 r. jak i do urlopów zaległych za poprzednie lata. Ministerstwo twierdziło, że w 2012 r. urlopy niewykorzystane za poprzednie lata mają bowiem status urlopu zaległego.