Sytuacja faktyczna Jana W. przedstawiała się następująco: ZUS Oddział w Łodzi odmówił mu wypłacenia świadczenia przedemerytalnego, gdyż twierdził, że musiał on nieprzerwanie pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez przynajmniej 180 dni.
Utrata pracy i rejestracja
Tymczasem Jan W. przed zatrudnieniem u ostatniego pracodawcy zasiłek pobierał przez kilkanaście dni, a następnie został zatrudniony na czas określony. Po wygaśnięciu terminu z przyczyn ekonomicznych umowa nie została mu przedłużona.
Czytaj też: Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych jako warunek nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego >>>
Po utracie pracy Jan W. zarejestrował się jako bezrobotny ponownie. Ale już zasiłku nie pobierał.
Sąd drugiej instancji rozpoznając apelację powziął wątpliwość, czy okres 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych z art. 2 ust. 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych powinien przypadać wyłącznie po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, czy okres ten może przypadać kiedykolwiek, w czasie aktywności zawodowej pracownika poprzedzającej jego ostatnie zatrudnienie?
Sprawdź też: III AUa 50/19, Spełnienie warunków prawa do świadczenia przedemerytalnego. - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku >
Nie musi być okres nieprzerwany 180 dni
Sąd Najwyższy uznał, że istotą problemu była interpretacja art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Czyli jak interpretować okres wymaganych 180 dni pobierania zasiłku, gdy przesłanką jest zarejestrowanie osoby jako bezrobotnej.
Jak wyjaśniał prof. Krzysztof Rączka, sędzia sprawozdawca w tej sprawie chodzi w tej sprawie o sekwencję wydarzeń:
- zatrudnienie na umowę
- wypracowane prawo do zasiłku
- umowa ulega rozwiązaniu z przyczyn niedotyczących pracownika
- zasiłek ulega wyczerpaniu
- stałe zarejestrowanie jako osoba bezrobotna
Okres 180 dni nie musi być nieprzerwany i może następować przed ustaniem stosunku pracy i po nim - wynika z uchwały SN. Ważne by te 180 dni pobierania zasiłku znalazły się w czasie jednego roku.
Sygnatura akt III UZP 3/22, uchwała Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 19 lipca 2022 r.
ESP Wniosek o świadczenie przedemerytalne - WZÓR DOKUMENTU >>>
Cena promocyjna: 111.2 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.