Pierwsze czytanie projektów - rządu, PiS i SLD - miało miejsce w środę rano; wieczorem komisja polityki społecznej i rodziny zaopiniowała zgłoszone do projektu poprawki.
Projekt rządu realizując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, przywraca świadczenia odebrane opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych w zeszłym roku; dwa projekty poselskie zakładają likwidację progu dochodowego uprawniającego do specjalnego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje opiekunom dorosłych.
Propozycja zawarta w projekcie SLD przewiduje prawo do otrzymania zasiłku nie tylko dla opiekunów, którzy rezygnują z pracy, by zająć się osobą niepełnosprawną, ale też tych, którzy pracy nie podejmują. Obecnie trzeba zrezygnować z zatrudnienia, żeby otrzymywać zasiłek.
Również w projekcie PiS jest zapis, który ma na celu doprecyzowanie, iż zasiłek będzie przysługiwał zarówno osobom, które zrezygnują z pracy obecnie, jak i tym, które zrobiły to wcześniej i pobierały świadczenie pielęgnacyjne.
Jak poinformował w imieniu komisji Sławomir Piechota (PO), wszystkie trzy projekty rozpatrywano łącznie, a jako projekt wiodący wybrano rządowy.
Piechota powiedział, że komisja poparła m.in. poprawkę klubu PSL, która wyeliminować ma rozbieżności interpretacyjne i jednoznacznie wskazać, że zasiłki i świadczenia pielęgnacyjne należą się również rolnikom - jeśli zrezygnują z pracy w gospodarstwie rolnym.
Komisja poparła też m.in. poprawki wprowadzające do projektu rządowego zapisy z projektów poselskich, w myśl których od 2015 r. prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługiwało będzie także tym opiekunom, którzy nie podejmują pracy ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną, a nie tylko tym, którzy zrezygnowali z pracy - mają oni jednak podlegać warunkowi kryterium dochodowego.