Należy pamiętać, że w przypadku nakładania na pracownika kary porządkowej istotnym jest przestrzeganie terminów: w myśl art. 109 § 1 k.p. kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Nadto, kara porządkowa może zostać zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy (art. 109 § 3 k.p.).
Samowolne zadysponowanie mieniem pracodawcy
Pracownik wyjeżdżając do sanatorium na 3 tygodnie zabrał ze sobą służbowego laptopa bez zgody i wiedzy pracodawcy. Czy pracodawca może ukarać pracownika za samowolne zadysponowanie mieniem pracodawcy?
Odpowiedź: pracownik za samowolne zadysponowanie mieniem pracodawcy może zostać ukarany karą porządkową upomnienia lub nagany.
Uzasadnienie: powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują kwestii związanych z zasadami udostępniania pracownikom sprzętu służbowego. Rekomendowanym jest sformułowanie szczegółowych zasad udostępniania pracownikom takiego sprzętu w akcie prawa wewnątrzzakładowego (regulaminie) lub umowach o pracę. Nie ulega jednak wątpliwości, że oddany pracownikowi do dyspozycji służbowy laptop stanowi jego narzędzie pracy (stanowiąc własność pracodawcy) i winien służyć wyłącznie wykonywaniu pracy (chyba, że pracodawca umożliwił korzystanie z niego również w celach prywatnych na określonych zasadach). Z ogólnych obowiązków pracowniczych określonych w art. 100 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. wywodzić należy ciążące na pracowniku obowiązki dbałości o powierzony przez pracodawcę komputer służbowy oraz ochrony tego sprzętu, a także zachowania w tajemnicy zapisanych w nim informacji mogących narazić pracodawcę na szkodę. O ile pracodawca nie zdecyduje inaczej, pracownik nie może swobodnie dysponować powierzonym mu sprzętem służbowym, w tym samowolnie zabierać go na wyjazd prywatny. Takie postępowanie pracownika można kwalifikować jako naruszenie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy i może ono skutkować pociągnięciem go do odpowiedzialności porządkowej, a w konsekwencji nałożeniem kary upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 k.p.).