Powstał na bazie wpisanego do rejestru zabytków hotelu, wzniesionego w 1929 r. Obiekt zaprojektowany przez wybitnego niemieckiego architekta Hansa Scharouna jest ikoną modernizmu w architekturze lat 20. ubiegłego stulecia. Nie został zniszczony podczas II wojny światowej, a od początku lat 50. jest w rękach polskiej inspekcji pracy.
Podczas kolegium omawiano m.in. propozycje rozwinięcia i poszerzenia działalności ośrodka o zadania w zakresie przedsięwzięć prewencyjnych i szkoleniowych, realizowanych dotąd przez Główny Inspektorat Pracy. Chodzi o wzmocnienie roli wrocławskiej placówki szkoleniowej w działalności programowej PIP oraz pełniejsze wykorzystanie jej bazy i potencjału. Dyskutowano także nad systemem rozwoju zawodowego pracowników PIP.
W obradach, którym przewodniczyła Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy, uczestniczyli jej zastępcy, dyrektorzy departamentów GIP i kierownictwo Ośrodka Szkolenia PIP na czele z jego dyrektorem Januszem Krasoniem.
Przyszłość Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy
Sprawy związane z funkcjonowaniem Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. prof. Jana Rosnera we Wrocławiu były tematem obrad drugiego w tym roku Kolegium Głównego Inspektora Pracy, które odbyło się 12 lutego w siedzibie GIP w Warszawie. Wrocławski ośrodek po przekształcaniu go z zakładu budżetowego w placówkę sektora finansów publicznych od dwóch lat jest jednostką organizacyjną PIP.