Od początku roku 2015 płaca minimalna w Niemczech wynosi 8,5 euro za godzinę. Przepis ten będzie dotyczył między innymi kierowców wykonujących działalność transportową na terenie Niemiec, nawet jeśli są oni zatrudnieni w innych krajach. W praktyce płacę minimalną należy stosować chociażby w przypadku kabotażu, przewozów do i z Niemiec, tranzytu.
Zagraniczni przewoźnicy są zobowiązani powiadamiać Bundesfinanzdirektion West w Kolonii o spełnieniu warunków pensji minimalnej.
Stosowne formularze znaleźć można na stronie:
http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Meldungen-bei-Entsendung/meldungen-bei-entsendung_node.html
- w ramce po prawej stronie „Formulare zum Thema” - przykładowo kierowców dotyczy formularz „033037 (mobil)”.
Taki formularz należy wypisać dla każdego kierowcy, który ma pracować na terenie Niemiec, zgłaszając go na maksymalnie 6 miesięcy. Następnie firma musi go wysłać faksem do Bundesfinanzdirektion West w Kolonii, na numer +49 (0) 221 964 870.
W formularzu powiadomienia znajduje się zobowiązanie pracodawcy do:
1) postrzegania przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz
2) przechowywania wymaganej dokumentacji oraz dostarczenia jej w jęz. niemieckim na żądanie niemieckich władz celnych do kontroli (w tym umowa z pracownikiem, potwierdzenia wypłat itp.).
Jakiekolwiek wątpliwości w tej sprawie można rozwiać telefonicznie, pod numerem +49 351 448 34 520 / 510. Jest to telefon należący do wydziału Zentrale Informations & Wissensmanagement niemieckiej służby celnej w Dreźnie.
Z informacji prasowych wynika, że nowe zasady obowiązują w Niemczech wszystkich pracowników i ich pracodawców, także w przypadku czasowego wykonywania pracy w Niemczech. Fala protestów innych krajów (w tym Polski) i ewidentne naruszenie zasady swobody przepływu osób będącej jednym z filarów Unii Europejskiej powoduje, że wszystko może się zmienić na dniach, wobec czego warto uważnie śledzić stronę www.kadry.abc.com.pl