Projekt pilotażowy "Partnerstwo dla pracy"
\

W trzech województwach o zróżnicowanej sytuacji na rynku pracy będzie realizowany pilotażowy projekt "Partnerstwo dla pracy". Do udziału w pilotażu zostały zaproszone województwa: dolnośląskie, mazowieckie i podkarpackie. Celem projektu jest wypracowanie optymalnego modelu współpracy na poziomie województwa pomiędzy wojewódzkim urzędem pracy, powiatowymi urzędami pracy, agencjami zatrudnienia oraz innymi partnerami rynku pracy w celu stworzenia efektywnego systemu aktywizacji bezrobotnych wspierającego urzędy pracy.

Do udziału w pilotażu zostały zaproszone województwa: dolnośląskie, mazowieckie i podkarpackie. Jako kluczowe do wyłonienia województw były dwa czynniki:

1) średni okres pozostawania bez pracy, który określony został również jako kluczowy czynnik do wskazania grup docelowych oraz

2) odsetek bezrobotnych powyżej 50 roku życia w stosunku do ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w danym województwie.

W ramach pilotażu działaniami aktywizacyjnymi zostanie objętych łącznie 2 952 bezrobotnych, tj. po 984 bezrobotnych w każdym z województw.

Uczestnikami pilotażu będą:

1) osoby długotrwale bezrobotne - co najmniej 50% uczestników pilotażu,

2) bezrobotne kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

3) bezrobotni powyżej 50 roku życia,

4) bezrobotni niepełnosprawni.

Pilotaż zakłada uzyskanie przez dostawcę usług wskaźnika skuteczności zatrudnieniowej, oznaczającego liczbę uczestników pilotażu, którzy podjęli zatrudnienie w wyniku działań podjętych przez dostawcę usług, na poziomie co najmniej 35% oraz wskaźnika utrzymania w zatrudnieniu, oznaczającego utrzymanie zatrudnienia przez okres minimum 3-miesięcy, przez co najmniej 50% uczestników pilotażu, którzy podjęli zatrudnienie.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 15 stycznia 2013 r.

Data publikacji: 15 stycznia 2013 r.