Nadzór jak i kontrola przestrzegania prawa pracy leży w gestii Państwowej Inspekcji Pracy. Powyższa zasada wynika z art. 184 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p., który oczywiście nie reguluje wszystkich kwestii związanych z działalnością PIP. Zagadnienia te zawarte są bowiem w odrębnej ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy - dalej u.p.i.p., która normuje zakres działania, organizację PIP oraz reguluje tryb przeprowadzania przez inspektorów pracykontroli.

Kto podlega kontroli?
 
Zagadnienie jakie podmioty mogą podlegać kontroli inspektorów pracy uregulowane zostało w art. 13 u.p.i.p. Podstawowymi podmiotami podlegającymi kontroli są oczywiście pracodawcy a więc zgodnie z art. 3 k.p. jednostki organizacyjne bez względu na posiadaną osobowość prawną jak i osoby fizyczne zatrudniające pracowników. W przypadku kontroli z zakresu bhp czy legalności zatrudnienia kontroli podlegają również przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy. Tak więc wbrew obiegowej opinii, nawet zatrudnianie pracobiorców na podstawie umów cywilnoprawnych niesie ze sobą ryzyko kontroli PIP.
3. Przygotowanie się do kontroli – na co warto zwrócić uwagę
 
Podmiot kontrolowany (jego przedstawiciel) mając świadomość o czekającej go kontroli inspektora pracy powinien dla własnego dobra przeanalizować elementarne zagadnienia z zakresu przestrzegania prawa pracy. W tym celu dobrze jest wraz z osobą zajmującą się sprawami personalnymi dokonać analizy dokumentacji kadrowej. Nie ma złotego środka na właściwe przygotowanie się do kontroli inspektora pracy z uwagi na dużą liczbę zagadnień jakich może dotyczyć kontrola. Za niezbędne minimum w zakresie przygotowania się do kontroli można uznać sprawdzenie, czy zostały wykonane wszystkie środki prawne wydane przez organy PIP w trakcie poprzednich kontroli. Nie ma się co łudzić, że inspektor nie zwróci na to uwagi, ponieważ jego obowiązkiem jest zbadanie realizacji wydanych wcześniej decyzji czy wystąpień. Przygotowując się do kontroli warto również sprawdzić czy każdy z zatrudnionych pracowników posiada aktualne zaświadczenia lekarskie potwierdzające zdolność do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Powinno się również skontrolować czy każdy z pracowników został wstępnie przeszkolony z zakresu bhp jak i czy uczestniczył w szkoleniach okresowych. Warto również zwrócić uwagę na poprawność prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź NOWOŚĆ w księgarni profinfo "Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w firmie". W publikacji znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- jak właściwie przygotować firmę do kontroli PIP?

- jakich dokumentów, informacji i wyjaśnień może żądać inspektor pracy?

- co z reguły kontrolują inspektorzy i za co najczęściej wymierzają kary?

- jakie są prawa i obowiązki podmiotu kontrolowanego?

- jakie są skutki zakłócania czynności kontrolnych inspektora pracy?

- jak wnieść zastrzeżenia do protokołu kontroli inspektora pracy?

- kiedy i jak podmiot kontrolowany może odwołać się od decyzji inspektora pracy?

Autorzy - uznani specjaliści w dziedzinie prawa pracy - omawiają konkretne stany faktyczne i wskazują prawidłowe sposoby rozwiązywania problemowych sytuacji. 

Publikacja zawiera także wybrane wzory dokumentów stosowanych w procesie kontroli PIP oraz tekst ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.