Czy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim można zmienić warunki pracy i płacy za jego zgodą, np. zwiększyć wynagrodzenie?

Odpowiedź

Jeżeli do zmiany warunków pracy i płacy dochodzi za obopólną zgodą, zarówno pracownika jak i pracodawcy, porozumienie zmieniające może zostać podpisane również w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownika.

Uzasadnienie

Jedną z form zmiany wysokości wynagrodzenia jest porozumienie zmieniające, które jest efektem konsensusu obu stron stosunku pracy. Może być ono stosowane wyłącznie w sytuacji, jeżeli obie strony zgadzają się na zmianę warunków pracy lub płacy. Z treści pytania wynika, iż z taką sytuacją mamy do czynienia.

Porozumienie zmieniające stosuje się najczęściej przy podwyżkach i awansach pieniężnych, a więc wówczas, gdy zmiany są korzystne dla pracownika bowiem wypowiedzenie zmieniające - art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. - stosuje się co do zasady w sytuacji, gdy zmiana jest dla pracownika niekorzystna.

Czytaj: W okresie wypowiedzenia można zawrzeć porozumienie zmieniające warunki pracy lub płacy

Przepisy k.p., a także orzecznictwo nie wykluczają, aby zmiana płacy pracownika nastąpiła za obopólną zgodą stron stosunku pracy. Można tu jako przykład podać wyrok SN z dnia 17 listopada 1997 r., I PKN 349/97, OSNP 1998, nr 19, poz. 566, w którym znalazła się teza, iż zmiana warunków pracy i płacy może nastąpić w wyniku porozumienia stron, do którego dochodzi w wyniku zaakceptowania przez pracownika pisemnej propozycji pracodawcy podjęcia pracy na innym stanowisku z innym wynagrodzeniem.

Porozumienie można podpisać w każdym czasie, nie ma tutaj takich ograniczeń jak w przypadku, gdy pracodawca chciałaby skorzystać z wypowiedzenia.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych