Większość badanych nie przewiduje w tym roku poprawy koniunktury.

Duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy w nadchodzącym półroczu odczuwa 27 proc. badanych polskich pracowników. Wynik ten jest nieco poniżej średniej krajów Unii Europejskiej, która wynosi 29 proc. Kwartał wcześniej - jesienią zeszłego roku, w poprzednim badaniu - zwolnień obawiało się 36 proc. polskich pracowników.

"Jeśli przyjrzymy się, jakie kraje są blisko nas w tym zestawieniu: Czechy, Dania, Niemcy, a z gorszymi wynikami plasują się: Francja, Wielka Brytania, czy Holandia, to nasz wynik nie jest złą liczbą" - zaznaczyła przedstawicielka Randstad Katarzyna Gurszyńska.

W ostatnim półroczu 17 proc. polskich pracowników zmieniło zatrudnienie. Wynik ten jest także zbliżony do średniej UE (16 proc.). Największa rotacja zatrudnionych miała miejsce we Francji (23 proc.), z kolei najniższy wynik zmian zatrudnienia badanie wykazało w Czechach (9 proc.).

"W poprzednich edycjach badania ta rotacja w Polsce była zdecydowanie wyższa, zmiana jest bardzo duża i jest to dobra oznaka, że uspokaja się rynek pracy, mniej pracowników traci pracę, ale też mniej ma poczucie, że musi ją zmieniać" - skomentowała Gurszyńska.

Pozytywnym wynikiem badania - jak ocenili jego autorzy - jest fakt, że utrzymuje się bardzo wysoki poziom optymizmu w przekonaniach o możliwości znalezienia nowej pracy - 63 proc. badanych polskich pracowników zakłada, że w razie konieczności miałoby szansę na znalezienie porównywalnej pracy w ciągu pół roku. Pod tym względem Polska w badaniu jest w europejskiej czołówce - większymi optymistami są tylko pracownicy szwedzcy i norwescy.

Ponadto 65 proc. respondentów w naszym kraju wyraziło satysfakcję z wykonywanej pracy, zaś przeciwnego zdania było 9 proc. pytanych. W perspektywie czasowej trend ten ulega tylko niewielkiemu wahaniu, Polacy są trwale zadowoleni z wykonywanej pracy - wynika z sondażu.

Spośród badanych w Polsce osób, które w ciągu ostatniego pół roku zmieniły pracę, największa grupa (37 proc.) kierowała się chęcią poprawy warunków zatrudnienia, 30 proc. było niezadowolonych z dotychczasowego pracodawcy, zaś 26 proc. było zmuszonych do zmiany z powodu restrukturyzacji swojej firmy.

"Ważne jest, że osłabło poczucie zagrożenia utratą pracy. Oznacza to, że możemy spodziewać się zwiększonej skłonności do konsumpcji" - powiedział ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz. Dodał, że ważnym zjawiskiem jest też coraz częstsze zmienianie pracy przez pracowników z ich własnej woli.

"Ekonomiści ze sporym optymizmem oceniają ten rok. Natomiast pracownicy, gdy mówią o swojej sytuacji, prezentują zadowolenie, ale gdy mają ocenić sytuację w kraju, to okazuje się, że jesteśmy strasznymi pesymistami" - zaznaczył.

Według badania, nieco ponad jedna trzecia respondentów oceniła, że w 2014 r. sytuacja ekonomiczna w Polsce poprawi się, podwyżki wynagrodzenia oczekuje 36 proc. polskich pracowników, zaś jednorazowej nagrody finansowej 43 proc. Zdecydowana większość (81 proc.) zadeklarowała, że w zeszłym roku samodzielnie pracowała nad swoim rozwojem zawodowym, ale tylko 46 proc. doświadczyło w tym względzie wsparcia od swojego pracodawcy.

Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym badaniem ankietowym, realizowanym w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Elektroniczne ankiety wypełniają respondenci w wieku 18-64 lata, pracujący minimum 24 godziny w tygodniu, z wykluczeniem samozatrudnionych. Próba w Polsce wynosiła 405 osób; w całym badaniu udział bierze niespełna 14 tys. osób. Badanie zostało zrealizowane w dniach 25 listopada - 12 grudnia 2013 r.

"Próba nie jest odzwierciedleniem ogółu społeczności, tylko ogółu osób zatrudnionych, nie mamy tu osób, które od wielu lat starają się o zatrudnienie. To jest opinia pracowników, oni zawsze są bardziej optymistycznie nastawieni do sytuacji" - zastrzegła Gurszyńska.