Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Transport butli z gazem obojętnym z miejsca magazynowania do miejsca użytkowania nie wymaga dodatkowych uprawnień, a jedynie odpowiedniego przeszkolenia w zakresie ADR. Magazynier transportujący butle z gazem obojętnym powinien przejść szkolenie w zakresie ADR, o którym mowa w dziale 1.3 Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 815) - dalej umowa ADR o nazwie "Szkolenie osób zaangażowanych w przewóz towarów niebezpiecznych".
Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849 z późn. zm.) – dalej r.k.o.u.t. rodzaje urządzeń technicznych, przy których obsłudze i konserwacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji, określa załącznik nr 2 do r.k.o.u.t. Zgodnie z nim do urządzeń technicznych, przy których obsłudze wymagane jest posiadanie kwalifikacji należą m.in.:
1) suwnice , żurawie, wciągarki i wciągniki, z wyjątkiem urządzeń z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów;
2) układnice przeznaczone do składowania ładunków w magazynach;
3) układnice przeznaczone do układania torów;
4) dźwigi, z wyjątkiem dźwigów osobowych, dźwigów towarowych ze sterowaniem zewnętrznym, dźwigów towarowych małych i urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych;
5) zbiorniki stałe z zespołami napędowymi na skroplone gazy węglowodorowe oraz zbiorniki przenośne o pojemności powyżej 350 cm- w zakresie napełniania;
6) urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych.

Zobacz także: Zasady eksploatacja urządzeń technicznych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem>>

Dział 1.3 oraz 8.2.3 umowy ADR dotyczy szkolenia osób innych niż kierowcy posiadający zaświadczenie zgodnie z umową ADR, zaangażowanych w przewóz drogowy towarów niebezpiecznych.
Zgodnie z działem 1.3 Umowy ADR dotyczącym szkolenia osób zaangażowanych w przewóz towarów niebezpiecznych wskazanych w dziale 1.4 Umowy ADR, osoby, których obowiązki dotyczą przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, w tym także załadunku i rozładunku, powinny zostać przeszkolone w zakresie wymagań związanych z takim przewozem, stosownie do odpowiedzialności i obowiązków tych osób. Wymaganie to dotyczy osób takich jak pracownicy zatrudnieni przez przewoźnika lub nadawcę, pracownicy dokonujący załadunku lub rozładunku towarów niebezpiecznych, np. magazynierzy, pracownicy firm spedycyjnych lub wysyłkowych oraz kierowcy inni niż posiadający zaświadczenie z ADR, zaangażowani w przewóz drogowy towarów niebezpiecznych.

Zobacz także: Postępowanie w sytuacjach awaryjnych w transporcie towarów niebezpiecznych>>

@page_break@

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1367 z późn. zm.) wskazuje, że uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany przeszkolić osoby wykonujące czynności związane z przewozem drogowym, koleją i żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych, zatrudnione przez niego lub wykonujące na jego rzecz czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych przed podjęciem tych czynności, w zakresie odpowiednim do odpowiedzialności i obowiązków tych osób. Szkolenie powinno być okresowo uzupełnianie w celu uwzględnienia zmian w przepisach dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych.
Szkolenie powinna prowadzić osoba posiadająca świadectwo przeszkolenia doradcy odpowiednio w zakresie przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych lub osoba posiadająca wiedzę i wykształcenie niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu szkolenia. Osoba przeprowadzająca szkolenie powinna potwierdzić na piśmie przeszkolenie uczestników przewozu towarów niebezpiecznych.
Szkolenie ma na celu zaznajomienie pracowników z bezpiecznymi sposobami postępowania z towarami niebezpiecznymi oraz procedurami ratowniczymi. Szkolenie powinno zawierać następujące elementy:
1. szkolenie ogólne – pracownicy powinni być zaznajomieni z wymaganiami ogólnymi, zawartymi w przepisach o przewozie towarów niebezpiecznych,
2. szkolenie stanowiskowe – pracownicy powinni przejść szczegółowy instruktaż, ściśle odpowiadający ich odpowiedzialności i obowiązkom, w zakresie przepisów o przewozie towarów niebezpiecznych,
3. szkolenie z zakresu bezpieczeństwa – pracownicy powinni być zapoznani z zagrożeniami stwarzanymi przez towary niebezpieczne, a także uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania powypadkowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Szkolenia powinny być okresowo powtarzane i uzupełniane w celu uwzględnienia zmian w przepisach lub rozszerzenia zakresu obowiązków pracownika. Dokumentacja z przeprowadzonych szkoleń powinna być przechowywana przez pracodawcę i pracownika.

Zobacz także: Transport wozem technicznym butli z gazem wymaga zaświadczenia ADR>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.