Zgodnie ze zmienionym przepisem § 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 sierpnia 2003 r. w sprawie ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby (Dz. U. Nr 163, poz. 1578 z późn. zm.) - dalej r.s.u.z. do orzekania o stopniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służbą wojskową są właściwe: 1) rejonowe wojskowe komisje lekarskie w Bydgoszczy, Ełku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Źaganiu, 2) Rejonowa Wojskowa Komisja Lotniczo-Lekarska w Warszawie, 3) Rejonowa Wojskowa Komisja Morsko-Lekarska w Gdańsku, 4) Centralna Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie.
Według § 3 r.s.u.z. Do rejonowych wojskowych komisji lekarskich stosownie do ich właściwości miejscowej, należy orzekanie o: 1) stopniu uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej lub choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby oraz o związku śmierci ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby w stosunku do: a) żołnierzy niezawodowych, w tym również w służbie kandydackiej, b) żołnierzy zawodowych, c) żołnierzy rezerwy i żołnierzy w stanie spoczynku; 2) stopniu uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej oraz o związku śmierci ze służbą wojskową wskutek wypadku w stosunku do osób powołanych do czynnej służby wojskowej lub z niej zwolnionych, które uległy wypadkowi w czasie bezpośredniej drogi do jednostki wojskowej lub z powrotem.
Znowelizowany § 6 r.s.u.z. stanowić będzie, iż do Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie należy orzekanie o stopniu uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej lub choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby oraz o związku śmierci ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby w stosunku do żołnierzy zawodowych – członków personelu latającego, personelu naziemnego zabezpieczenia lotów i personelu służby inżynieryjno-lotniczej. Natomiast do Rejonowej Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w Gdańsku - stosownie do § 8 r.s.u.z. - należy: 1) orzekanie w sprawach, o których mowa w § 3, w stosunku do osób wymienionych w tym przepisie, zgodnie z właściwością miejscową określoną w § 2 ust. 3; 2) orzekanie o stopniu uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej lub choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby oraz o związku śmierci ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby w stosunku do żołnierzy niezawodowych oraz żołnierzy zawodowych zajmujących stanowiska służbowe na okrętach oraz w jednostkach Marynarki Wojennej.
Nowelizacja wprowadza także do r.s.u.z. nowy załącznik w postaci wzoru informacji o warunkach i przebiegu służby wojskowej dla celów wojskowych komisji lekarskich.
Omawiane rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby (Dz. U. poz. 1366) wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2013 r.
Nowelizacja rozporządzenia ws. ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby
W Dzienniku Ustaw z dnia 6 grudnia br. opublikowana została nowelizacja rozporządzenia ws. ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służą wojskową wskutek wypadku lub choroby.