Według zmienionego § 4a ust. 3 rozporządzenia, zgodę na uruchomienie maszyn i innych urządzeń technicznych lub dokonanie zmian w miejscu wypadku, w sytuacji zaistnienia wypadku śmiertelnego, wypadku powodującego ciężkie uszkodzenie ciała albo jeśli w wyniku tego samego zdarzenia wypadkowi uległo co najmniej dwóch żołnierzy, wyraża dowódca jednostki wojskowej, w uzgodnieniu z właściwym prokuratorem do spraw wojskowych.
W nowym brzmieniu § 7 rozporządzenia stanowić będzie, że komisja powypadkowa sporządza protokół powypadkowy, w którym podaje się: 1) skład komisji powypadkowej; 2) stopień wojskowy, imię i nazwisko żołnierza, który uległ wypadkowi; 3) datę i miejsce wypadku; 4) opis okoliczności wypadku; 5) przyczyny wypadku; 6) doznane przez żołnierza obrażenia ciała, a jeżeli poniósł on śmierć – fakt śmierci; 7) wnioski i środki profilaktyczne; 8) pouczenie o prawie zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole; 9) podpisy członków komisji.
Dane dotyczące doznanych przez żołnierza obrażeń ciała wpisuje się do protokołu powypadkowego na podstawie dokumentacji medycznej lub opinii lekarza.
Nowelizacja rozporządzenia ws. ujawnienia choroby pozostającej w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej
8 czerwca br. zacznie obowiązywać zmienione rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 15.09.2003 r. w sprawie postępowania w razie wypadku lub ujawnienia choroby, pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1083 ze zm.).