- MSW informuje:
W czterech formacjach mundurowych, które podlegają ministrowi spraw wewnętrznych służy prawie 18 tys. kobiet -funkcjonariuszek. W policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej pracuje 17 tys. 699 kobiet. Natomiast w Biurze Ochrony Rządu kobiety stanowią około 8 proc. ogółu funkcjonariuszy.
Najwięcej kobiet-funkcjonariuszek służy w policji. Służbę w tej największej formacji mundurowej podległej MSW pełni 13 tys. 280 funkcjonariuszek (na 96 tys. 586 policjantów). Policjantki stanowią więc 14 proc. wszystkich funkcjonariuszy policji. Kobiety-funkcjonariuszki w policji pracują m.in. w pionie prewencji, ruchu drogowego, dochodzeniowo-śledczym, czy komórkach do spraw nieletnich. Najwięcej, bo 6 tys. 695 funkcjonariuszek ma staż służby w policji od 3 do 10 lat. Natomiast 229 policjantek służy od ponad 30 lat.
W Państwowej Straży Pożarnej służą 1 tys. 262 funkcjonariuszki (na ogólną liczbę 30 tys. 135 strażaków). W straży pożarnej kobiety stanowią ponad 4 proc. ogółu funkcjonariuszy. Najwięcej funkcjonariuszek PSP pracuje w pionach: logistycznym, operacyjnym, prewencji i szkoleniowym. Z ponad 1,2 tys. kobiet-funkcjonariuszek w PSP 220 uczestniczy w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
W Straży Granicznej służbę pełni 3 tys. 157 funkcjonariuszek (na ogólną liczbę 15 tys. 283 strażników granicznych). Stanowi to około 21 proc. wszystkich funkcjonariuszy w tej formacji. Kobiety w Straży Granicznej pracują przede wszystkim w kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, w kontroli ruchu granicznego na przejściach granicznych oraz w pionie cudzoziemskim i w pionie szkoleniowym w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej. W Biurze Ochrony Rządu kobiety stanowią około 8 proc. ogółu funkcjonariuszy. (PAP)
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych