Ustawa ograniczająca handel w niedziele wejdzie w życie za tydzień, 1 marca. W pierwszą niedzielę marca (4 marca) nie odczujemy jeszcze jej skutków, bo zgodnie z jej regulacjami w 2018 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał właśnie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Sklepy będą zamknięte po raz pierwszy 11 marca i wtedy ruszą na kontrole inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy.
Ustawa zawiera wiele wyjątków od zakazu i mnożą się pomysły handlowców na ich wykorzystanie. Na straży przepisów stać będzie właśnie PIP. I to po pierwszych kontrolach okaże się, które pomysły na ominięcie zakazu są nadużyciem. Eksperci spodziewają się, że wiele spraw wyląduje w sądzie.
Czytaj też: 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele >>
Kary są dotkliwe: za złamanie zakazu grozi kara w wysokości od 1 do 100 tys. zł, a jeśli stwierdzone zostanie uporczywe łamanie przepisów - nawet kara ograniczenia wolności.
O interpretację przepisów zapytaliśmy PIP, ale rzecznik prasowy Danuta Rutkowska poinformowała, że aktualnie trwa analiza przepisów, które wchodzą w życie 1 marca i PIP przygotowuje się do ich egzekwowania.
– Zobaczymy, co przyniesie praktyka, gdyz dopiero w oparciu o wyniki kontroli będzie można powiedzieć, czy zakaz jest przestrzegany, jak zachowują się handlowcy – dodała rzecznik.
Czytaj też: Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku >>
Na 6 marca Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała briefing prasowy. Wtedy dowiemy się więcej na temat nowych kontroli zakazu handlu w niedziele.
Warto wiedzieć:
Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku: dwie przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.