Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Kiedy można zaniechać pomiarów promieniowania elektromagnetycznego?

Czy przy wskaźniku ekspozycji W

Kiedy stwierdza się i wyznacza strefę ochronną dla danego urządzenia np. zgrzewarki?

Odpowiedź:

Częstotliwość wykonywania pomiarów pól lub promieniowania elektromagnetycznego została określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166) – dalej r.b.p.c.s.

Zgodnie z § 11 ust. 1 r.b.p.c.s. badania i pomiary pól lub promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości z zakresu 0 Hz-300 GHz wykonuje się w przypadku występowania w miejscach wykonywania pracy stref ochronnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 228 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.

1) co najmniej raz na dwa lata - jeżeli podczas ostatniego pomiaru stwierdzono występowanie tylko strefy pośredniej;

2) co najmniej raz w roku - jeżeli podczas ostatniego pomiaru stwierdzono występowanie również strefy zagrożenia albo strefy zagrożenia i strefy niebezpiecznej.

Uzasadnienie:

Przepisem wydanym na podstawie art. 228 § 3 k.p. jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 817) – dalej r.n.d.s., w którym w załączniku nr 2 zostały ustalone wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, w tym także pól lub promieniowania elektromagnetycznego.

Zgodnie z § 11 ust. 2 r.b.p.c.s. jeżeli podczas dwóch ostatnich badań i pomiarów pól lub promieniowania elekromagnetycznego, wykonanych w odstępie dwóch lat, nie stwierdzono występowania stref ochronnych w miejscach wykonywania pracy, pracodawca może odstąpić od wykonywania badań i pomiarów.

Strefy ochronne, z podziałem na strefy bezpieczne, niebezpieczne, zagrożenia oraz strefy pośrednie zostały wskazane w pkt E załącznika nr 2 do r.n.d.s.

Zgodnie z pkt E.2.1 i 2 załącznika nr 2 do r.n.d.s. w otoczeniu źródeł pól elektromagnetycznych należy wyznaczyć i oznakować, zgodnie z Polską Normą, obszary występowania silnych pól elektromagnetycznych jako zasięg trzech stref ochronnych:

a) niebezpiecznej – rozumianej jako obszar, w którym przebywanie pracowników jest zabronione,

b) zagrożenia – rozumianej jako obszar, w którym dopuszczone jest przebywanie pracowników zatrudnionych przy źródłach przez czas ograniczony,

c) pośredniej – rozumianej jako obszar, w którym dopuszczone jest przebywanie pracowników zatrudnionych przy źródłach w ciągu całej zmiany roboczej.

Obszar poza zasięgiem stref ochronnych jest obszarem strefy bezpiecznej.

Zgodnie z pkt E.3.1 załącznika nr 2 do r.n.d.s. wyróżnia się trzy graniczne wartości natężenia pola elektrycznego E0(f), E1(f), E2(f) i magnetycznego H0(f), H1(f), H2(f), o ogólnym działaniu na organizm człowieka, określone w poszczególnych zakresach częstotliwości (tabele 13 i 14):

a) E0(f) i H0(f) – natężenia pól o częstotliwości f, rozgraniczające strefę pośrednią od strefy bezpiecznej,

b) E1(f) i H1(f) – natężenia pól o częstotliwości f, rozgraniczające strefę zagrożenia od strefy pośredniej,

c) E2(f) i H2(f) – natężenia pól o częstotliwości f, rozgraniczające strefę niebezpieczną od strefy zagrożenia.

Zgodnie z pkt E.5.3 załącznika nr 2 do r.n.d.s. graniczne wartości natężenia pola elektrycznego E1(f) dotyczące granicy strefy zagrożenia i pośredniej oraz doza dopuszczalna pola elektrycznego DdE(f) określone są w tabeli 13. Zgodnie z pkt E.5.5 załącznika nr 2 do r.n.d.s. dopuszczalne wartości natężenia pola magnetycznego H1(f) na granicy strefy zagrożenia i pośredniej oraz doza dopuszczalna pola magnetycznego DdH(f) określone są w tabeli 14.

Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 26 lipca 2015 r.