Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Zgodnie z art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. W uprzednio obowiązującym rozporządzeniu dotyczącym bhp na stanowisku operatora wózka widłowego (obowiązującym do roku 2002) był zapis mówiący o konieczności stosowania kasków ochronnych. W aktualnie obowiązujących przepisach w tej materii – rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650 z późn. zm.) takiego zapisu już nie ma. Niemniej, na podstawie przeprowadzonej oceny ryzyka na ww. stanowisku konieczne może się okazać stosowanie kasków ochronnych przez operatorów wózków widłowych. Przy dokonywaniu oceny ryzyka na powyższym stanowisku należy uwzględnić m.in.:
- rodzaj obudowy wózka widłowego (kabina/brak kabiny);
- ryzyko uderzenia operatora przewożonym ładunkiem;
- zabezpieczenia operatora przed wypadnięciem z wózka (pasy bezpieczeństwa);
- miejsce wykonywania pracy (np. magazyn wysokiego/niskiego składu);
- ryzyko przewrócenia się wózka widłowego;
- informacje zawarte w instrukcji obsługi wózka widłowego.
W praktyce wiele zakładów wymaga ze względów bezpieczeństwa stosowania przez operatorów wózków widłowych kasków ochronnych. Brak ostrożności oraz brak należytych środków ochrony indywidualnej może niejednokrotnie prowadzić do poważnych konsekwencji.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.