Odpowiedź: W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli pracownik jest urodzony po 31 grudnia 1948 r., wówczas wymiar czasu pracy (1/2 etatu) nie będzie miał znaczenia przy obliczaniu stażu do przyszłej emerytury. Natomiast wysokość emerytury będzie uzależniona od wysokości zgromadzonych składek.
Dla tych osób warunkiem nabycia prawa do emerytury jest osiągnięcie ustawowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Tak więc od lat pracy i wysokości składek zależy jedynie wysokość przyszłej emerytury pracownika. W przypadku takich osób emeryturę wylicza się, dzieląc zwaloryzowany kapitał zgromadzony na koncie przez średnie dalsze trwanie naszego życia wyrażone z miesiącach. Do obliczania wysokości emerytury wymiar czasu pracy (czyli w naszym przypadku 1 etatu) nie ma znaczenia.
Natomiast w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Dla tych osób emerytura składa się z części socjalnej i składkowej. Część socjalna jest równa 24% kwoty bazowej. Natomiast część składkowa emerytury jest sumą:
* po 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów składkowych oraz
* po 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych.
W przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy po 14 listopada 1991 r. jest zaliczane jako pełny okres składkowy. Jeżeli jednak zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy miało miejsce przed 14 listopada 1991 r., to będzie ono uwzględnione jako okres składkowy, tylko jeżeli wynosiło co najmniej połowę normalnego czasu pracy.