Odpowiedź:
Jeżeli kara porządkowa została zastosowana w terminie określonym przepisami, to sam brak wskazania daty wymierzenia kary w piśmie skierowanym do pracownika nie stanowi naruszenia obowiązujących przepisów.
Uzasadnienie:
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany - art. 108 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.
Procedurę nałożenia kary porządkowej regulują przepisy Kodeksu pracy. I tak, kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Ponadto, kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika (art. 109 § 1 i 2 k.p.). O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika (art. 110 k.p.).
Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że kara nagany została nałożona na pracownika po 10 dniach od stwierdzenia przez pracodawcę naruszenia obowiązków pracownika dotyczących potwierdzania obecności w pracy oraz usprawiedliwiana nieobecności. Został więc zachowany ustawowy termin zastosowania kary. Ponadto, przed nałożeniem kary pracodawca wysłuchał pracownika.
Odnośnie do nie zamieszczenia w piśmie skierowanym do pracownika daty wymierzenia kary porządkowej, wskazać należy, że w przepisie art. 110 k.p. jest mowa o wskazaniu daty dopuszczenia się przez pracownika naruszenia obowiązków pracowniczych, a nie daty wymierzenia samej kary. Ponadto w literaturze wskazuje się, że decyzja o ukaraniu wywołuje skutki prawne, jeżeli pracodawca w pisemnym zawiadomieniu zawarł przynajmniej oświadczenie o ukaraniu pracownika (sentencja). Oświadczenie to stanowi element konieczny pisma (M. Zieleniecki, Komentarz do art. 110 Kodeksu pracy, Fun.Gosp., 2004).
Jeżeli więc kara została zastosowana w terminie określonym przepisami, to sam brak wskazania daty wymierzenia kary w piśmie skierowanym do pracownika nie stanowi naruszenia obowiązujących przepisów. W sprzeciwie od nałożonej kary pracownik mógłby podnosić, że zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa w sytuacji, gdyby pracodawca zastosował karę po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązków przez pracownika. W omawianym przypadku nie mamy jednak do czynienia z taką sytuacją.
Podsumowując, jeżeli kara została zastosowana w ustawowym terminie, a pracodawca zawiadomił pracownika na piśmie o zastosowaniu kary, nie ma podstaw do jej kwestionowania, tylko z powodu tego, że w zawiadomieniu o zastosowaniu kary, pracodawca nie zamieścił daty nałożenia kary. Pracownik mógłby natomiast podnosić, że zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów, gdyby w zawiadomieniu o ukaraniu pracodawca nie wskazał rodzaju naruszonych obowiązków pracowniczych i daty dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia lub nie poinformował pracownika o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.
Katarzyna Pietruszyńska, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 21.06.2015 r.