Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Karta oceny ryzyka w formie tabeli powinna zawierać następujące przykładowe kolumny:
1) Zagrożenia (wymienić wszystkie występujące na stanowisku pracy np. hałas, upadek na tym samym poziomie, upadek z wysokości itp.).
2) Środki ograniczające ryzyko, stosowane aktualnie na stanowisku pracy (techniczne, indywidualne, organizacyjne).
3) Oszacowanie ryzyka z uwzględnieniem aktualnie stosowanych środków ograniczających ryzyko. Dopuszczalność ryzyka.
4) Zalecenia dotyczące wprowadzenia dodatkowych środków ochrony.
Podczas pomiarów czynników szkodliwych (hałas) ważny jest nie tylko sam wynik, ale również jego krotność. Wynik mówi nam o hałasie mierzonym w decybelach i konieczności stosowania środków ochrony zbiorowej lub osobistych:
- 80 dB – pracodawca udostępnia pracownikom środki ochrony indywidualnej słuchu;
- 85 dB - pracodawca udostępnia pracownikom środki ochrony indywidualnej słuchu oraz nadzoruje prawidłowość ich stosowania.
Krotność dotyczy częstotliwości wykonania pomiarów:
a) co najmniej raz w roku - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia lub natężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia;
b) co najmniej raz na dwa lata - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia lub natężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,1 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia;

- w każdym przypadku wprowadzenia zmiany w warunkach występowania tego czynnika.
Ocenę ryzyka dla czynników mierzalnych (m.in. hałasu) można prowadzić ilościowo w oparciu o wyniki pomiarów czynników środowiska pracy i ich dopuszczalne wartości określone w normach i przepisach. Metodę oceny ryzyka zawodowego wykorzystującą tę zasadę przedstawiono w normie PN-N-18002 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy -- Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego. Nie wyklucza to zastosowania pozostałych metod do oceny ryzyka zawodowego związanego z czynnikami mierzalnymi.
• P dop - ryzyko małe;
• 0.5 Pdopdop – ryzyko średnie;
• P > Pdop - ryzyko duże.
Działania korygujące muszą być prowadzone cały czas, ponieważ zużycie maszyn prowadzi do wzrostu natężenia hałasu, natomiast wszystkie prace konserwacyjne, wymiana i smarowanie łożysk, wymiana zużytych części itp. prowadzoną do zapewnienia jak najmniejszego natężenia hałasu

Przykłady

Przykład oceny ryzyka wynikającego z narażenia na hałas (kryterium szkodliwości dla narządu słuchu).
Ryzyko zawodowe związane z narażeniem na hałas jako czynnik szkodliwy dla narządu słuchu można oszacować w skali trójstopniowej na podstawie wartości wielkości charakteryzujących narażenie, zgodnie z zasadami przedstawionymi w normie.
Ekspozycja na hałas, dB, krotność, NDN, Ryzyko.
LEX,8h LAmax LCpeak LEX,8h = 82÷85
LAmax = 109÷115 k=0.5÷1 średnie (dopuszczalne)
LCpeak = 129÷135
LEX,8h > 85
LAmax > 115 k > 1 duże (niedopuszczalne)
LCpeak > 135
Podany przykład nie obejmuje wszystkich przypadków. Wobec określonych grup pracowniczych, np. młodocianych i kobiet w ciąży, obowiązują mniejsze wartości dopuszczalne hałasu (odpowiednio LEX,8h=80dB i LEX,8h=65dB), określone w odrębnych przepisach, i właśnie te wartości należy uwzględnić przy ocenie ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na hałas.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.