Pracodawca zatrudnia 4 portierów w 1-miesiecznym okresie rozliczeniowym, przy dłuższym miesiącu zatrudnia piątą osobę z pracowników. Czas pracy wynosi 12 godzin na dobę
Jak powinien wyglądać prawidłowo harmonogram ich czasu pracy?

Układając harmonogram czasu pracy pracownika, pracodawca musi pamiętać, m.in. o tym, żeby nie planować pracy w godzinach nadliczbowych, nie naruszać doby pracowniczej, zapewniać dzienne i tygodniowe odpoczynki oraz przestrzegać przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Harmonogram czasu pracy (tzw. grafik czasu pracy) stanowi plan pracy poszczególnych pracowników na dany okres rozliczeniowy. Plan taki powinien, więc przewidywać faktyczną liczbę dni pracy oraz liczbę godzin pracy, którą w danym okresie rozliczeniowym pracownik będzie musiał wypracować. Harmonogram czasu pracy jest to rozłożenie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w poszczególnych dniach i tygodniach pracy. Określa on godziny pracy pracowników w ciągu doby, tygodnia, miesiąca czy okresu rozliczeniowego. W harmonogramie określa się również dni wolne od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, wolne niedziele i święta lub odpowiednią liczbę dni wolnych z tytułu pracy w niedziele lub święta. Ustalając harmonogram czasu pracy pracownikowi pracującemu w niedzielę pracodawca pamiętać natomiast musi, aby co najmniej 1 na 4 tygodnie niedzielę dać takiemu pracownikowi wolną od pracy, co oznacza, że pracownik w 4-tygodniowym okresie czasu ma mieć zapewnioną 1 niedzielę wolną od pracy – nie musi to być jednak co 4 niedziela wolna (art. 15112 ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.– dalej k.p.). Ustalając rozkład czasu pracy pracodawca pamiętać musi również, aby zachowane były nieprzerwane odpoczynki dobowe, co najmniej 11 godzinne i odpowiednie odpoczynki tygodniowe, 35 lub 24 godzinne (art. 132 § 1 k.p. oraz art. 133 § 1 k.p.).
Układając harmonogram czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy pracodawca pamiętać również musi, iż pomimo dopuszczalności przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy pracowników do 12 godzin, tygodniowa norma czasu pracy pozostaje niezmienna i wynosi przeciętnie 40 godzin (art. 135 k.p.).
Przykładowy harmonogram czasu pracy dla 4 pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy, obejmujący pracę od poniedziałku do niedzieli, może wyglądać następująco:
pierwszy pracownik może pracować w poniedziałki, wtorki i środy po 12 godzin, w czwartki po 4 godziny, a w kolejnych dniach mieć wolne;
drugi pracownik może pracować w czwartki i piątki po 8 godzin, w soboty i niedziele po 12 godzin i w kolejnych dniach korzystać z czasu wolnego,
trzeci pracownik może pracować we wtorki, środy i czwartki po 12 godzin, w piątki po 4 godziny, a w poniedziałek, sobotę i niedziele mieć wolne,
czwarty pracownik może natomiast pracować w poniedziałki, soboty i niedziele po 12 godzin, a w piątki po 4. Pozostałe dni może mieć wolne.
Dzięki takiej organizacji pracy zawsze 2 pracowników jest na stanowiskach pracy, a pozostałych 2 odbiera odpoczynek bądź korzysta z czasu wolnego rekompensującego przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.
W zależności od potrzeb pracodawca może zatrudniać piątego pracownika.
Joanna Kaleta - specjalista z zakresu prawa pracy