Grudniowe dane o poziomie bezrobocia w UE uplasowały Polskę wśród 6 krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem na poziomie 4,4 proc. To świetna informacja w skali makro, bo coraz więcej osób ma zatrudnienie. Z drugiej jednak strony pracodawcy mają coraz większe trudności ze znalezieniem dobrze dopasowanych pracowników - szukających pracy jest po prostu coraz mniej. Rekrutacje trwają długo, a firmy mają trudności ze znalezieniem kandydatów, którzy odpowiadają ich potrzebom.
Porozmawiajmy o definiowaniu kompetencji - co się stanie jeśli zmienimy język ogłoszeń o pracę?>>
Jest na to sposób....
Lepsze formułowanie oczekiwań względem kompetencji pracowników może sprawić, że rekrutacja będzie szybsza i zapewni lepsze dopasowanie pracownika do potrzeb organizacji.
Kluczem do lepszego formułowania oczekiwań względem pracowników jest w pierwszej kolejności zrozumienie własnych potrzeb oraz odpowiednie ich zdefiniowanie. Dobrze sprofilowane ogłoszenie o pracę, zrozumiałe dla kandydata, zwiększy szansę na precyzyjną wymianę informacji na temat kompetencji oczekiwanych i oferowanych. Ograniczy również sytuację, w której kandydat dokonuje własnej interpretacji ogłoszenia o pracę. Warto zastanowić się jakich kompetencji poszukują poszczególne branże? Jak je opisują i porównują? Swoją wiedzą na ten temat podzielą się z uczestnikami IX edycji HR Directors Summit Justyna Orzeł, Dyrektor Zasobów Ludzkich w Carrefour Polska oraz Małgorzata Konopacka, Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
A co jeśli pójdziemy krok dalej?
Raporty dotyczące rynku pracy wskazują, że pracodawcy borykają się z problemem niedoborów w zakresie kluczowych kompetencji dla realizacji strategii biznesowej organizacji. Zapraszamy zatem również do rozmowy o tym, które procesy HR i biznesowe dotyczące zarządzania ludźmi mogą naprawdę zyskać poprzez dobre definiowanie kompetencji? Jak widzą to organizacje? Jakie są dobre praktyki? Jak powstający w Polsce Zintegrowany System Kwalifikacji może wspierać pracodawców w procesie definiowana i porównywania wybranych kwalifikacji rynkowych? Jak radzą sobie w tym obszarze firmy w Polsce i Europie? To wszystko już 15 lutego w Warszawie. Zobacz program IX edycji HR Directors Summit >>