Odpowiedź:

Odpowiadając na pierwsze pytanie należy stwierdzić, iż przedstawiony sposób wykorzystania urlopu rodzicielskiego należy uznać za prawidłowy. W tej sytuacji pierwsza część urlopu rodzicielskiego np. 18 tygodni może być wykorzystana bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, następnie pracownik wraca do pracy na rok później wykorzystuje drugą część urlopu rodzicielskiego np. 8 tygodni następnie znowu wraca do pracy na pół roku a później wykorzystuje jeszcze trzecią część urlopu rodzicielskiego np. 6 tygodni. Należy jednak pamiętać, iż fakt, wykorzystywania w dwóch częściach 14 tygodni (8 tygodni plus 6 tygodni) urlopu rodzicielskiego nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim powoduje, iż zmniejszy się liczba części w jakiej będzie można wykorzystać urlop wychowawczy (czyli zamiast pięciu części urlopu wychowawczego pracownik będzie mógł wykorzystać urlop wychowawczy w trzech częściach).
Odpowiadając na drugie pytanie należy stwierdzić iż część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni może być podzielona i wykorzystania w częściach z tym, że liczba wykorzystanych, ww. trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Uzasadnienie:

Wymiar urlopu rodzicielskiego od 2 stycznia 2016 r. – art. 1821a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. będzie wynosił:
– 32 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
– 34 tygodnie, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie
Po wejściu w życie nowych przepisów kodeksu pracy zostanie zlikwidowany dodatkowy urlop macierzyński, w zamian za to będzie przysługiwał dłuższy urlop rodzicielski.
Prawo do urlopu rodzicielskiego nabywa się po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z nowymi przepisami urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później, niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Ponadto co do zasady urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Przedstawiając powyższe należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż pewna cześć urlopu rodzicielskiego może być udzielona w terminie późniejszym po spełnieniu określonych warunków. I tak urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być wykorzystany w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu, aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Tej części urlopu rodzicielskiego, o której mowa wyżej nie trzeba wykorzystywać jednorazowo, może być ona podzielona na części, z tym, że co do zasady części te nie mogą być krótsze niż 8 tygodni. Należy pamiętać, iż żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem m.in. sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
Należy jednak pamiętać, iż wykorzystując część urlopu rodzicielskiego w przedstawionym powyżej trybie zmienia się liczba części w jakich można wykorzystywać urlop wychowawczy. Tym samym liczba wykorzystanych, ww. trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (nie ulega zmniejszeniu wymiar urlopu wychowawczego, a jedynie liczba części, w których może on być wykorzystany).

Małgorzata Skibińska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych  oraz jest doradcą Centrum Pomocy Profesjonalisty – Doradztwo kadrowe i HR

Odpowiedzi udzielono  6.11.2015 r.