Użytkownik LEX Kadry zadał pytanie:

Wysłałam świadectwo pracy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Nie wróciła do mnie zwrotka. Czekam na nią już ponad miesiąc. Jak postąpić w tej sytuacji?

Wydanie świadectwa pracy to obowiązek pracodawcy

Zgodnie z art. 97 § 1 Kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Sprawdź procedurę w LEX: Wniosek o przywrócenie terminu do sprostowania świadectwa pracy >

Ile czasu na wydanie świadectwa pracy?

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca wydaje świadectwo pracy niezwłocznie – w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób.

 

Gdy pracownik nie uaktualnił adresu, nie będzie miał roszczenia

Doręczenie w inny sposób może się odbyć np. za pośrednictwem oddelegowanego do tego zadania innego pracownika, jak również przez firmę kurierską. Przesłanie świadectwa pracy za pośrednictwem poczty lub doręczenie w inny sposób odbywa się na adres wskazany przez pracownika znajdujący się w aktach osobowych. Nie będzie można postawić zarzutu pracodawcy, że nie doręczył we właściwym terminie świadectwa pracy wówczas, gdy pracownik nie poinformował go o zmianie swego adresu. W takiej sytuacji bezzasadnym będzie roszczenie pracownika o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie świadectwa pracy.

 

Czytaj też: Gdy pracodawca spóźnia się 3 dni z pensją, pracownik nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia >

 

Wysłanie świadectwa pracy do organu rentowego zamiast wydania go pracownikowi narusza art. 97 § 1 k.p., choćby pracownik zgłosił pracodawcy zamiar przejścia na rentę inwalidzką (zob. wyr. SN z 14.11.1996 r., I PKN 15/96, OSNAPiUS 1997, Nr 11, poz. 194).

 

Cena promocyjna: 207.21 zł

|

Cena regularna: 259 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Niezwłoczne wysłanie świadectwa pracy listem poleconym na znany z akt osobowych adres pracownika spełnia obowiązek wyrażony w art. 97 § 1 k.p. Należy jednak upewnić się, czy przesyłkę prawidłowo wysłano i czy została odebrana przez adresata. Status listów poleconych można sprawdzić m.in. na stronie emonitoring.poczta-polska.pl. W elektronicznym systemie sprawdzania statusu przesyłek powinna być informacja o dostarczeniu przesyłki lub o awizowaniu przesyłki i braku jej odbioru przez adresata. Oba te przypadki spełniają co do zasady wymóg z art. 97 § 1 k.p. W razie wątpliwości należy skontaktować się z pocztą. W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości w dostarczeniu przesyłki możliwe jest zgłoszenie reklamacji.

 

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Czy wraz ze świadectwem pracy należy wydać dodatkowo informacje o okresie przechowywania dokumentacji akt osobowych?  >

Jak skorygować świadectwo pracy? >

Świadectwo pracy w przypadku umów terminowych od 1 stycznia 2017 r. >

Wydanie świadectwa pracy w przypadku śmierci pracodawcy >

Uzupełnienie świadectwa pracy po orzeczeniu przyznającym odszkodowanie pracodawcy >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >