Aby zauważyć, jaka przepaść dzieli zarobki najznamienitszych sław futbolu od ich kolegów z ligi, należy zapoznać się ze średnimi płacami, jakie otrzymują jej zawodnicy (Harris, 2014). Najwyższe średnie wynagrodzenia otrzymują zawodnicy angielskiej Premier League – prawie 3 mln GBP rocznie. Na drugim miejscu znalazła się niemiecka Bundesliga, ze średnią płacą- 1,5 milionów GBP/rok, a następnie włoska Serie A: ok. 1,3 mln GBP rocznie. Hiszpańska La Liga płaci piłkarzom średnio 1,2 mln GBP, a francuska Ligue 1, niecały 1 mln GBP rocznie. Polska Ekstraklasa znalazła się na 26 miejscu rankingu, ze średnią kwotą wynagrodzenia - 110 tysięcy GBP rocznie (Harris, 2014).
Wynagrodzenia najlepszych piłkarzy na świecie
Na zarobki najlepszych piłkarzy na świecie składają się: gra w meczach, udział w reklamach i bonusy za specjalne osiągnięcia. Wszystko zaczyna się jednak na murawie. Najwybitniejsi zawodnicy osiągają pensje kilkukrotnie wyższe od średnich zarobków swoich kolegów. Oto ranking 10 najlepiej opłacanych gwiazd boiska w 2018 roku (Gosavi, 2018):
#10 Graziano Pelle
Obecnie strzelec wyborowy drużyny Shandong Luneng, uprzednio zawodnik Southmapmton F.C. Pelle przeszedł do chińskiego klubu w 2016 roku, podpisując kontrakt warty 12 mln GBP. Wraz z międzykontynentalnym transferem, wzrosło znacznie wynagrodzenie piłkarza. Pelle zarabia obecnie ponad 300 tysięcy GBP tygodniowo. Dla porównania, w angielskiej drużynie, zarobki Włocha wynosiły 80 000 funtów na tydzień.
#9 Paul Pogba
Zawodnik Manchester United, wykupiony został od Juventus Turyn w 2016 roku za 89 mln GBP. Piłkarz uplasował się na 9 miejscu rankingu, osiągając dochody: 15, 4 mln GBP rocznie!
#8 Kylian Mbappe
Zawodnik określany mianem „francuskiej sensacji”, w 2017 roku podpisał kontrakt z francuskim klubem PSG. Dzięki tej decyzji wpisał się do grupy najbogatszych zawodników pierwszoligowych. Obecna gwiazda Paris Saint-Germain osiąga rocznie wynagrodzenie w wysokości 16 mln GBP. Swoją wartość Mbappe potwierdził, otrzymując w zeszłym roku nagrodę Golden Boy za 15 goli i 11 asyst w 27 zagranych meczach! PSG estymuje obecnie cenę wykupu piłkarza na 166 mln GBP!
#7 Givanildo Vieira de Sousa
To brazylijski napastnik, znany także pod pseudonimem „Hulk”. Od lat nie opuszcza grupy najlepiej zarabiających gwiazd boiska. W 2016 roku, piłkarz dołączył do chińskiego Shanghai PISG, wykupiony od Zenit St. Petersburg za kwotę 45mln funtów. Wyróżniający się agresywną grą 31-letni piłkarz, zarabia rocznie ponad 17 mln GBP.
#6 Cristiano Ronaldo
Jeden z najsłynniejszych zawodników świata, nie znalazł się w tym roku nawet w pierwszej piątce najdroższych gwiazd boiska! Zgodnie z Marca.com (za: Gosavi, 2018), Portugalczyk otrzymuje obecnie 18,5 mln GBP rocznie i ma podpisany kontrakt z Realem Madryt do 2021 roku.
#5 Ezequiel Lavezzi
Lavezzi jest kolejnym piłkarzem, który opuścił swój klub na rzecz chińskiej Super Ligi. W 2016 roku młody zawodnik podpisał kontrakt warty ponad 23 miliony GBP z Habei China. Zarobki Argentyńczyka sięgają obecnie 20 mln GBP rocznie, a jego wynik wróżą jeszcze większe zyski dla chińskiego klubu. Jak podaje Sportskeeda.com, zawodnik strzelił w tym roku już 20 goli w zaledwie 27 meczach.
#4 Oscar
Oscar dos Santos Emboaba Júnior, znany lepiej jako po prostu Oscar to brazylijski piłkarz, grający obecnie dla Shanghai PISG. W chińskiej drużynie Oscar znalazł się w 2016 roku, po transferze z Chelsea F.C., wartym 60 milionów GBP. 24-letni zawodnik zarabia obecnie 21 milionów GBP rocznie i jest to 4 najwyższa płaca wśród zawodników tej drużyny.
#3 Alexis Sanchez
Reprezentant Chile znany jest ze swojej znakomitej gry dla Arsenal F.C. w latach 2015-2017. Sanchez pokazał swoją najlepszą formę podczas sezonu 2016/2017, gdy strzelił 30 bramek w 51 meczach! Obecnie 30-letni zawodnik został wykupiony przez klub Manchester United, gdzie zarabia 23 miliony GBP rocznie.
#2 Neymar
Neymar da Silva Santos Júnior lub po prostu Neymar, swoim przejściem do PSG z F.C. Barcelona, pobił rekord świata wśród transferów piłkarskich. Koszt wykupienia Neymara wyniósł francuski klub 198 milionów GBP! Inwestycja zwraca się jednak z nawiązką, gdyż piłkarz strzelił już dla PSG 24 gole w zaledwie 23 meczach! Napastnik Paris Saint-Germain zarabia obecnie prawie 32 miliony funtów rocznie, a jego wartość na rynku zawodników wzrasta nieustannie (Gosavi, 2018).
#1 Lionel Messi
Według Sportskeeda.com, to najlepszy oraz najbogatszy piłkarz na świecie już od kilku lat. Pod koniec 2017 roku Messi podpisał kolejny, tym razem 5-letni kontrakt z F.C Barceloną. To już 14 sezonów jego współpracy z klubem! Zarobki piłkarza sięgają obecnie 40 milionów GBP rocznie, nie licząc bonusów i innych źródeł dochodu, takich jak reklamy. Dzięki piłkarzowi Barcelona stała się m.in.: czterokrotnym zwycięzcą nagrody Champions League. Piłkarz zdobył dla drużyny ponad 500 goli w 602 meczach, a jak podaje TheTelegraphSport.com, jego obecna wartość rynkowa 625 milionów GBP!
Ile klub może zapłacić za zawodnika?
Zatrudnienie dobrego piłkarza to nie tylko jednorazowy wydatek, ale inwestycja w przyszłe zyski całej drużyny. Kluby są gotowe poświęcić ogromne sumy, aby zwerbować najsławniejsze nazwiska. Oto kilka ostatnich najkosztowniejszych transferów futbolowych.
Transfer Neymar’a był jedną z największych sensacji sportowych ubiegłego roku. Młody zawodnik długo nie mógł zdecydować się na wybór klubu. Ostatecznie, po wielu tygodniach dyskusji, wahań i negocjacji, Neymar podpisał 5-letni kontrakt z francuskim Paris Saint- Germain za rekordową kwotę 198 milionów GBP! (Laurens, 2017)
Piłkarze zmieniający klub, często dostają od niego premię powitalną. Francuska gwiazda, Kylian Mbappe otrzymał od PSG dodatkowo ponad 300 tysięcy GBP. Podobnie postąpiła FC Barcelona z Ousmane Dembele oraz Philippe Coutinho. Klub wypłacił zawodnikom powitalne wynagrodzenie w wysokości prawie 400 000 GBP (Doyle, 2018).
Co wpływa na zarobki piłkarzy?
Indywidualna specyfika gry, medialność, osiągnięcia i warunki fizyczne to czynniki, na podstawie których najczęściej ocenia się wartość zawodnika (Shamir i Yaldo, 2017). Na Lawerence Technological University przeprowadzono badania dotyczące relacji między tymi składowymi, a płacami piłkarzy. Zmierzono umiejętności piłkarskie ponad 100 najniżej i najlepiej opłacanych zawodników i wykryto, że Ci gorzej opłacani są płynniejsi, szybsi i lepiej śledzą pozycję przeciwnika na boisku. Z kolei najlepiej opłacani gracze, wykazali jednie lepszą sprawność siłową, która wraz z wykreowanym wizerunkiem medialnym, zdaje się niesprawiedliwie decydować o ich wyższych zarobkach (Shamir i Yaldo, 2017).
Choć wyniki badań wykazały, że wynagrodzenia zależą od cech indywidualnych piłkarzy, różne cechy są relatywnie cenne dla lig różnych krajów. Bundesliga płaci więcej piłkarzom, którzy mają lepsze warunki fizyczne i wzrok. Hiszpańska La Liga wynagradza dodatkowo za tzw: volley abilities, czyli zdolności operowania piłką w powietrzu. Badania dowiodły, że w większości europejskich lig krajowych, umiejętności istotnie wpływają na wysokość wynagrodzenia (Shamir i Yaldo, 2017). Wyjątek stanowiła jedynie polska Ekstraklasa, gdzie korelacja między płacą, a zdolnościami piłkarzy była znacząco niższa. Istotna okazała się za to zależność między prestiżem drużyny dla jakiej gra piłkarz, a jego płacą.
Kolejne badania dotyczące wynagrodzeń piłkarzy przeprowadzili Torgler i Schmidt w 2017 roku. Badania na niemieckich drużynach piłkarskich wykazały, że istnieje silna dysproporcja w zarobkach między zawodnikami w drużynach, co silnie wpływa na jakość gry i samopoczucie (Torgler i Schmidt, 2017). Dodatkowo wykazano najwyższe znaczenie indywidualnych cech zawodnika jako wyznacznika wysokości wynagrodzenia.
Czy piłkarze zarabiają za dużo?
Zdania na ten temat są podzielone. Clarke Carlisle, prezes Professional Footballers' Association (PFA), wypowiedział się dla BBC, że zarobki piłkarzy są ustalane przez rynek i funkcjonują na znanej zasadzie popytu i podaży. Carlisle uważa, że biznes futbolowy to wielomilionowa branża, a więc zgodnie z jej zasobami, jej pracownicy mogą zarabiać tak wysokie kwoty. Prezes PFA dodaje jednak, że ogromne płace piłkarzy generują niekorzystny dystans między nimi a fanami, którzy nie rozumieją, za co i jak ustalane są wynagrodzenia ich idoli.
Stevel Powell, przedstawiciel Football Supporters' Federation, uważa z kolei, że nieliczne gwiazdy piłkarskie mają wysokie stawki tylko ze względu na posiadanie rzadkich umiejętności. Drużyny pokroju Realu Madryt, zatrudniają najlepszych piłkarzy, takich jak np.: Gareth Bale wierząc, że ich unikatowe zdolności przyniosą im lepsze wyniki. Funkcjonowanie finansowe świata piłkarskiego opiera się zatem na wysokim popycie na świetnych graczy i niewielkiej liczbie takich zawodników do wyboru. Wokół tych najlepszych toczą się wielomilionowe negocjacje, dzięki czemu otrzymują oni takie wynagrodzenia. Jednocześnie Powell twierdzi, że środki na opłacanie piłkarzy czerpane są ze złego źródła. Na płacach gwiazd boiska najbardziej cierpią kibicie, płacą coraz większe sumy za bilety na mecze (BBC, 2013).
Podsumowanie
Wielkim gwiazdom piłki nożnej z pewnością należy się pensja, która odzwierciedla ich talent i współtworzenie sukcesów dla drużyny. Niekiedy jednak ważniejszy staje się efekt supergwiazdy (Shamir i Yaldo, 2017), niż faktyczne umiejętności zawodników, a to powoduje dysproporcję w ich wynagrodzeniach
Bibliografia:
1. BBC.com (2013), Viewpoints: Is a salary of £300,000 a week too much?, dostęp: http://www.bbc.com/news/uk-23931053
2. Doyle M. (2018), The 100 most expensive football transfers of all time, dostęp: http://www.goal.com/en/news/the-100-most-expensive-footballtransfers-of-all-time/ikr3oojohla51fh9adq3qkwpu
3. Gosavi A. (2018), Top 10 highest paid footballers in 2018, dostęp: https://www.sportskeeda.com/football/top-10-highest-paid-footballers-in2018/6
4. Harris N. (2014), Premier League wages dwarf those around Europe with topflight players in England earning an average of £2.3million a year... almost 60 per cent more than in Germany, dostęp: http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2833020/Premier-Leaguewages-dwarf-Europe-flight-players-England-earning-average-2-3millionyear.html#ixzz59FfFCn5L
5. Laurens J. (2017), Neymar: how the record-breaking €222m move to PSG unfolded, dostęp: https://www.theguardian.com/football/2017/aug/04/neymar-how-recordbreaking-move-to-psg-unfolded
6. Shamir L., Yaldo L. (2017), Are the world's highest paid football players overpaid? Big data says yes: Computational model shows Lionel Messi is the world's most overpaid football player, dostęp: www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170731095413.html
7. Telegraph.co.uk (2017), Lionel Messi signs new Barcelona contract to 2021 with a new buyout clause set at 626 million GBP, dostęp: https://www.telegraph.co.uk/football/2017/11/25/lionel-messi-signs-newbarcelona-contract-2021-new-buyout-clause/
8. Torgler B., Schmidt S. (2007), What shapes player performance in soccer? Empirical findings from a panel analysis, Applied Economics, nr 39, dostęp: https://www.researchgate.net/publication/43104075_What_shapes_player _performance_in_soccer_Empirical_findings_from_a_panel_analysis
źródło: wynagrodzenia.pl, Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń