Ile przysługuje temu pracownikowi urlopu? Czy fakt że pierwsze trzy miesiące były pełnoetatowe mają wpływ na ilość godzin odejmowanego urlopu? Czy jeżeli pracownik złoży teraz wniosek to pierwszych 5 dni powinnam liczyć po 8 godzin, czy po 6 godz. zgodnie z obecnym wymiarem?
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął tę pracę, nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca zatrudnienia w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 k.p.).
Taki sposób nabywania urlopu obowiązuje w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pierwszą pracę, czyli w tym przypadku chodzi o 2008 r.
W przypadku zmiany etatu w ciągu roku kalendarzowego - choć przepisy o tym wprost nie stanowią - przyjmuje się, że wymiar urlopu pracownika powinien być odpowiednio skorygowany, czyli zmniejszony lub zwiększony w zależności od tego czy zmiana wymiaru czasu pracy pracownika powoduje obniżenie lub zwiększenie czasu pracy. W związku z tym należy obliczyć oddzielnie zgodnie z zasadą proporcjonalności wymiar tego urlopu za każdy okres pracy. Ta zasada ma zastosowanie również do pracowników podejmujących pracę po raz pierwszy.
W okresie od stycznia do marca 2008 r. pracownik nabywał prawo do urlopu za każdy miesiąc pracy w wymiarze 1/12 z 20 dni czyli 1,66 dnia. Jeżeli jednak pracownica nie wykorzystywała urlopu z każdym miesiącem pracy, to z tytułu pracy od stycznia do marca należy się jej urlop w wymiarze 3/12 z 20 = 5 dni (40 godzin).
W okresie od kwietnia do końca 2008 r. pracownica jest zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wobec tego w pierwszej kolejności należy ustalić jej wymiar urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu, czyli 20 x 0,75 = 15 dni (120 godzin, gdyż jeden dzień urlopu zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. odpowiada 8 godzinom pracy), a następnie proporcjonalnie do okresu zatrudnienia na część etatu, przy założeniu że w przypadku pierwszego w karierze zawodowej urlopu nabywa się go etapami z upływem miesiąca zatrudnienia, czyli 15 x 1/12 = 1,25 dnia (10 godzin).
Ten wynik jest liczbą niecałkowitą, a w przypadku ustalania wymiaru urlopu pracowników zatrudnionych po raz pierwszy brak jest wyraźnego przepisu, który pozwałaby zaokrąglać ten wynik w górę do pełnego dnia. Można jednak przyjąć - kierując się zasadą korzyści dla pracownika - że niepełny wynik będzie zaokrąglany, wówczas pracownica będzie miała prawo do urlopu w wymiarze 2 dni. Jeżeli jednak pracownica nie będzie wykorzystywała urlopu z każdym miesiącem zatrudnienia ale z upływem kilku miesięcy pracy, to z tytułu pracy na część etatu od kwietnia do końca roku będzie miała prawo do urlopu w wymiarze 15 dni x 9/12 = 11,25. Ten wynik również jest liczbą niecałkowitą. Tutaj również kierując się zasadą korzyści dla pracownika - można przyjąć założenie o zaokrągleniu w górę do pełnego dnia tego wymiaru. W tej sytuacji pracownica miałaby prawo do urlopu w wymiarze 12 dni (96 godzin). W sumie pracownica ma prawo do 136 godzin urlopu.
Proszę pamiętać, że urlopu udziela się na dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy - rozlicza się zaś urlop w godzinach, np. jeżeli ta pracownica wystąpi w czerwcu o 5 dni urlopu, a jej dobowa norma czasu pracy wynosi obecnie 6 godzin, to pracownicy nie będzie w pracy przez 5 dni, a z puli urlopowej odjąć należy 30 godzin (pięć 6-godzinnych dniówek tej pracownicy). Pracownicy pozostanie do wykorzystania jeszcze 106 godzin urlopu.