Odpowiedź

Dozór techniczny nad urządzeniami sprawowany jest w formie dozoru: pełnego, ograniczonego oraz uproszczonego. W ramach dozoru pełnego oraz ograniczonego w zakresie wytwarzania urządzeń sprawdzane jest m.in. wykonanie materiałów i elementów do budowy urządzeń. Ponadto przeprowadzane są również badania typów urządzeń produkowanych seryjnie. W przypadku nadzoru pełnego oraz ograniczonego prowadzone są również określone działania – w tym badania w toku eksploatacji urządzeń. W toku wytwarzania urządzeń objętych uproszczoną formą dozoru, przeprowadzane są badania typu oraz czy urządzenia są wytwarzane zgodnie z warunkami określonymi w wybranych przepisach ustawy z 21.12.2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1125 ze zm.) – dalej u.d.t.

Dozór techniczny

Obowiązki związane z dozorem technicznym realizowane są przez właściwe państwowe jednostki dozoru technicznego. Zasady, zakres i formy w jakich dozór techniczny jest wykonywany określone zostały w u.d.t. Zgodnie z art. 2 u.d.t., dozorem technicznym są określone ustawą działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych. Wykonywanie dozoru technicznego przez właściwe jednostki nie zwalnia projektujących, wytwarzających, eksploatujących, naprawiających i modernizujących urządzenia techniczne od odpowiedzialności za jakość i stan tych urządzeń, mające wpływ na ich bezpieczną pracę.
Zgodnie z art. 5 u.d.t., dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne w toku ich projektowania, wytwarzania, w tym wytwarzania materiałów i elementów, naprawy i modernizacji, obrotu oraz eksploatacji. Problematyka form dozoru technicznego nad urządzeniami technicznym uregulowana została w art. 12 u.d.t.

Przywołany przepis wyróżnia trzy formy dozoru:

  • dozór techniczny pełny,
  • dozór techniczny ograniczony,
  • dozór techniczny uproszczony.

Zasadą jest, że w ramach wytwarzania urządzeń technicznych objętych dozorem technicznym pełnym lub ograniczonym organ właściwej jednostki dozoru technicznego sprawdza wykonanie określonych materiałów i elementów stosowanych do wytwarzania tych urządzeń. Ponadto przeprowadzane są badania typu urządzeń produkowanych seryjnie, a także wykonuje się badania techniczne, których celem jest sprawdzenie zgodności wykonania urządzeń technicznych z dokumentacją i warunkami technicznymi dozoru technicznego.

Dozór techniczny uproszczony

W toku wytwarzania urządzeń technicznych objętych dozorem technicznym uproszczonym organ właściwej jednostki dozoru technicznego przeprowadza badania typu oraz sprawdza, czy urządzenia są wytwarzane zgodnie z warunkami o których mowa w art. 9 ust. 4 u.d.t. (specyfikacje techniczne urządzeń, stosowane technologie oraz materiały).

Dozór techniczny pełny

W ramach eksploatacji urządzeń objętych dozorem technicznym pełnym przeprowadzane są badania odbiorcze w warunkach gotowości do pracy. Ponadto właściwy organ jednostki dozoru technicznego wykonuje okresowe oraz doraźne badania techniczne. Sprawdzeniu podlegają ponadto zaświadczenia kwalifikacyjne osób obsługujących i konserwujących urządzenia.

Dozór techniczny ograniczony

Eksploatacja urządzeń objętych dozorem technicznym ograniczonym wiąże się z analogicznymi badaniami jak w przypadku urządzeń objętych dozorem pełnym wraz z kontrolą zaświadczeń kwalifikacyjnych osób obsługujących i konserwujących urządzenia. Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 3 u.d.t., w przypadku urządzeń objętych nadzorem ograniczonym co do zasady nie przeprowadza się w ramach ich eksploatacji badań okresowych – przeprowadzane są wyłącznie badania doraźne.

Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2017 r.

  Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów