W przyjętym przez Radę Ministrów 24 kwietnia 2019 roku Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022 zostało zapisane planowane zniesienie limitu 30-krotności od 1 stycznia 2020 roku. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak projektu ustawy i nie wiadomo, w jakim kształcie resort pracy przygotuje zniesienie tego limitu. Biorąc jednak pod uwagę, że to rozwiązanie zostało przyjęte przez Radę Ministrów, należy się spodziewać, że w najbliższych tygodniach powinien pojawić się projekt ustawy. Warto, żeby pojawił się jak najszybciej, bowiem pracodawcy są obecnie na etapie przygotowywania budżetów na 2020 rok i powinni już wiedzieć, czy zmiany wejdą w życie.
Sprawdź procedurę w LEX: Kontrola zawyżania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne >
Już w 2017 roku Sejm przyjął ustawę znoszącą limit 30-krotności od stycznia bieżącego roku. Ustawa została jednak uznana jako uchwalona z błędami przy procedurze legislacyjnej i nie weszła w życia. Warto podkreślić, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego (w składzie którego byli sędziowie dublerzy) nie odnosiło się do treści ustawy i konstytucyjności zniesienia limitu 30-krotności tylko procedury, w jakiej ustawa została uchwalona.
Czytaj: TK: Limit trzydziestokrotności składek zostaje - ustawa niezgodna z Konstytucją >
Sprawdź w LEX inne wyroki, w których TK zajmował się trybem prac nad ustawami:
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 marca 2006 r., sygn. K 4/06 >
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 listopada 2003 r., sygn. K 32/02 >
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 4 kwietnia 1995 r., sygn. K 10/94 >
Zgodnie z założeniami przedstawionymi w Wieloletnim Planie Finansowym do FUS ze składek emerytalny i rentowych w 2020 roku trafi ponad 7,4 mld zł. Można odnieść wrażenie, że rządzący patrzą tylko na duże wpływy do budżetu dzisiaj, a nie myślą o konsekwencjach zniesienia limitu, które pojawią się za 10/20 lat, kiedy FUS będzie musiał wypłacać emerytury osób, które opłaciły składki emerytalne od wynagrodzenia wielokrotnie przewyższającego 30 krotność.
W związku z tym resort pracy powinien rozważyć nie zniesienie limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym ponad kwotę̨, o której mowa w art. 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń́ społecznych, a zwiększenie limitu do 40 lub 50 krotności. Takie rozwiązanie zwiększy wpływy do budżetu w najbliższych latach, ale pozwoli FUS na utrzymanie płynności w perspektywie kolejnych 10/20 lat na zbliżonym do dzisiaj poziomie. Całkowita likwidacja 30-krotności spowoduje, że za kilkanaście lat ZUS będzie wypłacał wielotysięczne emerytury w zdecydowanie większej liczbie niż dzisiaj.
Autor: Oskar Sobolewski – prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.