Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika programu:
Czy zakład pracy, w którym wykorzystuje się substancje rakotwórcze, ma obowiązek wywiesić znak ostrzegawczy "Uwaga substancje rakotwórcze"?
Odpowiedź
Pracodawca jest zobowiązany w miejscu (na obszarze) występowania substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym umieścić znaki informacyjne, ostrzegające o stosowaniu takich substancji chemicznych. Przepisy nie określają wzoru znaku ostrzegawczego ani treści napisu (informacji) na znaku informacyjnym/ostrzegawczym. Nie ulega wątpliwości, że powinien to być znak i informacja czytelna i zrozumiała dla pracowników i osób postronnych. Proponowany w pytaniu tekst spełnia te warunki dla oznakowania pomieszczenia lub obszaru, gdzie stosowane są substancje chemiczne o działaniu rakotwórczym.
Uzasadnienie
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 2007 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p., w § 101 ust. 2 zobowiązuje pracodawcę do (pkt 6) zapewnienia oznaczenia miejsc stwarzających ryzyko dla zdrowia pracowników związane z występowaniem czynników rakotwórczych, poprzez umieszczenie w miejscach narażenia pracowników na te czynniki odpowiednich napisów i znaków ostrzegawczych. Załącznik nr 1 do r.b.h.p. określa zasady stosowania znaków bezpieczeństwa. Zgodnie z § 6 ust. 1 załącznika, stosowane znaki powinny być odpowiednio czytelne i widoczne. Znaki bezpieczeństwa powinny być (§ 9 ust. 1 załącznika) umieszczone odpowiednio do linii wzroku - w miejscu lub w najbliższym otoczeniu określonego zagrożenia, a w przypadku ogólnego zagrożenia - przy wejściu na teren, na którym występuje zagrożenie. Miejsce, w którym znajdują się znaki bezpieczeństwa powinno być (§ 9 ust. 2 załącznika) dobrze oświetlone, łatwo dostępne i widoczne. Jeżeli znaki znajdują się w miejscu o niedostatecznym poziomie oświetlenia dziennego, miejsce to powinno być oświetlone światłem elektrycznym albo powinny być zastosowane znaki wykonane z materiału posiadającego zdolność emisji światła po usunięciu źródła wzbudzającego lub pokryte takim materiałem.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. poz. 890 z późn. zm.) - dalej r.s.r. nie odnosi się do znakowania miejsc stosowania substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. W załączniku nr 2 do r.s.r. zamieszczony jest wzór informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, którą powinien sporządzić pracodawca. W informacji w części D „Środki profilaktyczne”, ust. 2 pracodawca powinien odpowiedzieć na pytanie „Czy stosowano niżej podane środki profilaktyczne? – (pkt 7) - wyznaczenie obszarów zagrożenia i zaopatrzenie ich w znaki ostrzegawcze i informacyjne, dotyczące bezpieczeństwa pracy. Informację, o której mowa wyżej, zgodnie z § 4 ust. 2 r.s.r., pracodawca przekazuje na druku, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do r.s.r. właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie w terminie do dnia 15 stycznia.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2016 r.