Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika programu:
W zakładzie pracy zatrudniony jest pracownik, który jest nosicielem WZW-B (żółtaczka wszczepienna). Jego praca polega na montażu elementów elektrycznych (praca fizyczna na linii produkcyjnej). Pracodawca nie ma pewności, czy pracownik zgłosił lekarzowi medycyny pracy, że jest chory. W chwili obecnej otrzymał orzeczenie o zdolności do pracy. Czy są jakieś przeciwwskazania do pracy dla pracowników, którzy są nosicielami WZW typu B? Czy tego typu schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania pracy fizycznej?
Odpowiedź
Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie stanowi przeciwwskazania do pracy na stanowisku, na którym nie występują szczególne obciążenie fizyczne, a także ryzyko naruszenia ciągłości tkanek oraz zarażenia innych osób. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby osoba zakażona takim wirusem świadczyła pracę na stanowisku montażu elementów elektrycznych.
Uzasadnienie
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW-B), zwane też żółtaczką typu B, wywoływane jest przez wirus zapalenia wątroby typu B (wirus HBV) i należy do niebezpiecznych chorób zakaźnych. Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z zakażoną krwią oraz płynami ustrojowymi zawierającymi krew. Do zakażenia w pracy może dojść przez kontakt naruszonej ciągłości skóry ze skażonymi narzędziami, co przeważnie ma miejsce w podmiotach leczniczych (w szczególności w gabinetach zabiegowych lub salach operacyjnych), zakładach kosmetycznych lub fryzjerskich, studiach tatuażu itp.
Co do zasady WZW-B nie stanowi przeciwwskazania do pracy na jakimkolwiek stanowisku, natomiast wymaga od osoby zakażonej oraz jej współpracowników szczególnego przestrzegania zasad higieny. Nie można bagatelizować sytuacji, w której u pracownika dojdzie do naruszenia ciągłości tkanek (np. skaleczy się podczas montażu elementów elektrycznych); w takim przypadku należy niezwłocznie odpowiednio zdezynfekować skażone krwią elementy.
W opisanej sytuacji nie ma znaczenia, czy pracownik poinformował lekarza medycyny pracy o swojej chorobie, czy też ją zataił, gdyż choroba ta sama w sobie – jeśli ogólny stan zdrowia pracownika nie wyklucza możliwości świadczenia przez niego pracy w ogóle – nie może stanowić przeciwwskazań do pracy na opisanym stanowisku.
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 20 maja 2016 r.