Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy urządzenie do kontroli jakości produktu, które działa na zasadzie promieniowania jonizującego, powinno być kontrolowane przez inspektora kontroli radiologicznej? Testy są rzadkie i krótkotrwałe.
Odpowiedź
Urządzenie do weryfikacji jakości produktów wytwarzające promieniowanie jonizujące powinno podlegać kontroli inspektora ochrony radiologicznej.
Uzasadnienie
W myśl art. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1512 z późn. zm.) – dalej pr.atom., wykonywanie działalności polegającej na pokojowym wykorzystywaniu energii atomowej związaną z rzeczywistym i potencjalnym narażeniem na promieniowanie jonizujące od sztucznych źródeł promieniotwórczych, materiałów jądrowych, urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące, odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego – dopuszczalne jest po zastosowaniu określonych w przepisach środków dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony życia i zdrowia ludzi, jak również bezpieczeństwa mienia i ochrony środowiska.
W szczególności, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 pr.atom., działalność polegająca na uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące wymaga zezwolenia albo zgłoszenia w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Zgodę na prowadzenie takiej działalności wydaje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego przez zainteresowany podmiot oraz przedłożeniu dokumentacji wymaganej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2015 r. w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności (Dz. U. poz. 1355).
Ponadto, zgodnie z art. 7 ust. 2 pr.atom., należy również zapewnić w danym podmiocie pełnienie wewnętrznego nadzoru nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej przez osobę, która posiada uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej (wymaganie to nie dotyczy jednostki organizacyjnej wykonującej działalność z aparatami rentgenowskimi do celów weterynaryjnych, pracującymi w systemie zdjęciowym, oraz jednostki organizacyjnej wykonującej działalność z urządzeniami rentgenowskimi przeznaczonymi do kontroli osób, przesyłek i bagażu). Pracownicy zatrudnieni w warunkach narażenia powinni być objęci profilaktyczną opieką medyczną, a pracodawca powinien zapewnić prowadzenie pomiarów dawek indywidualnych albo pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy oraz rejestrowanie danych w tym zakresie (art. 26 pr.atom.).
Urządzenie do weryfikacji jakości produktów wytwarzające promieniowanie jonizujące powinno podlegać kontroli inspektora ochrony radiologicznej, niezależnie od częstotliwości korzystania z tego urządzenia oraz długości przeprowadzanych testów. Taka kontrola nie zastąpi obligatoryjnych przeglądów urządzenia, wynikających z dokumentacji eksploatacyjnej opracowanej przez jej producenta.
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2016 r.