Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę od dnia 1 lipca 200 r., od 1 marca do 30 maja 2010 r. przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na wniosek pracownika. W dniu 31 maja 2010 r. pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie za okres od dnia 6 do 31 maja 2010 r.
Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia na czas niezdolności do pracy za okres od dnia 31 maja 2010 r.?

Tak, gdyż przerwa w ubezpieczeniu była spowodowana urlopem bezpłatnym, a w takim wypadku zaliczone są poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512) - dalej u.ś.p., ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu (dotyczy to m.in. pracownika). Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi:
nie przekroczyła 30 dni lub
była spowodowana:
urlopem wychowawczym,
urlopem bezpłatnym,
odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Pracownik wskazany w pytaniu przebywał przed zwolnieniem lekarskim na urlopie bezpłatnym przez niecałe 3 miesiące, wcześniej pozostawał w zatrudnieniu (a więc i ubezpieczeniu chorobowym, które jest obowiązkowe) przez blisko 2 lata. Tym samym nabył prawo do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia jeszcze w 2008 r. Ponieważ urlop bezpłatny nie przerywa okresu ubezpieczenia i nie powoduje, że wskazany w art. 4 ust. 1 u.ś.p. trzydziestodniowy "okres wyczekiwania" musi być zachowany, należy uznać, że pracownikowi, bezpośrednio po zakończeniu urlopu bezpłatnego, należy uwzględnić wcześniejszy okres zatrudnienia i ubezpieczenia. Tym samym pracownik wskazany w pytaniu ma prawo do zasiłku chorobowego za okres od 31 maja do 6 czerwca. Będzie też miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, gdyż nie przysługuje ono tylko w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego (art. 92 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Michał Culepa - specjalista z zakresu prawa pracy