Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.
W myśl art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21. poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Zgodnie z art. 94 pkt 2 k.p pracodawca jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, natomiast pracownik – zgodnie z art. 100 § 1 k.p. – powinien wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy nie tylko wtedy, gdy pracodawca kieruje wykonywaniem pracy przez pracownika, ale również wówczas, gdy zachowuje się on zgodnie z celem nawiązanego stosunku pracy (tzn. świadczy umówioną pracę lub pozostaje w gotowości do pracy). Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy należy rozumieć jako faktyczną gotowość do świadczenia pracy. O takiej gotowości nie można mówić, jeżeli pracownik nie znajduje się w wyznaczonym przez pracodawcę miejscu do wykonywania pracy. Z drugiej strony, samego przebywania pracownika w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, jednakże w stanie uniemożliwiającym wykonywanie pracy, nie można uznać za pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy oznacza bowiem, że może on dysponować osobą pracownika polecając wykonywanie określonej pracy.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 2379 § 1 k.p. pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Tym samym nie można uznać, że pracownik, który nie jest przygotowany do wykonywania pracy (nie jest przebrany w odzież roboczą i/lub zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej), pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Czas przeznaczony na przygotowanie się do pracy nie jest traktowany jako czas pracy.
Warto uregulować tę kwestię w regulaminie pracy (wprowadzić stosowny zapis). Pozwoli to uniknąć ewentualnych sporów z pracownikami.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.