Odpowiedź:
Pracodawca może zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony nie dłuższy niż 33 miesiące.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 25[1] § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie ww. okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Z pytania wynika, że pracownik był zatrudniony u pracodawcy do 17 maja 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (od 2007 r.). W takim przypadku nie ma przeszkód, aby od października 2016 r. pracodawca ponownie zatrudnił pracownika zawierając z nim umowę o pracę na czas określony. Ponieważ poprzednia umowa o pracę była umową na czas nieokreślony, nie będzie wliczać się ani do limitu 33 miesięcy, ani do limitu 3 umów na czas określony. Pracodawca może więc zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż 3 umowy na czas określony, na łączny okres nie dłuższy niż 33 miesiące.
Katarzyna Pietruszyńska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 6.06.2016 r.