Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
W przypadku pracy na drabinie na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi stosowanie szelek bezpieczeństwa jest obligatoryjne. W przypadku pracy wykonywanej na wysokości powyżej 1 m, a poniżej 2 m takiego obowiązku nie ma – przepisy nakazują jedynie stosowanie przy takiej pracy odpowiednich środków zabezpieczających.
Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.b.h.p., szczegółowo reguluje zasady dotyczące pracy na wysokości.
Zgodnie z § 105 r.b.h.p. pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Przepisy wyraźnie podkreślają, że nie chodzi tu jednak o prace na powierzchniach:
• osłoniętych ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi,
• wyposażonych w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
Z uwagi na fakt, że prace na wysokości są zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych (Dział IV, Rozdział 6 (E) r.b.h.p.) pracodawca zobowiązany jest do określenia szczegółowych wymagań bhp przy wykonywaniu tych prac, a zwłaszcza do zapewnienia:
• bezpośredniego nadzoru nad tymi pracami przez wyznaczone w tym celu osoby,
• odpowiednich środków zabezpieczających,
• instruktażu pracowników.
Techniczne warunki bhp przy wykonywaniu prac na wysokości określają przepisy § 105-110 r.b.h.p. Zgodnie z § 110 r.b.h.p przy pracach na drabinach na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi należy w szczególności:
• przed rozpoczęciem prac sprawdzić stan techniczny konstrukcji lub urządzeń, na których mają być wykonywane prace, w tych ich stabilność, wytrzymałość na przewidywane obciążenie oraz zabezpieczenie przed nieprzewidywalną zmianą położenia, a także stan techniczny stałych elementów konstrukcji lub urządzeń mających służyć do mocowania linek bezpieczeństwa;
• zapewnić stosowanie przez pracowników, odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, takiego jak szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji;
• zapewnić stosowanie przez pracowników hełmów ochronnych
Dodatkowo warunkiem dopuszczenia do pracy na wysokości jest pozytywny wynik badań lekarskich, określonych w pkt V załącznika 1 do rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.).
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.