Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie, pismo rozwiązujące umowę o prace w powyższym trybie wysłano pocztą na adres domowy 15 marca z datą rozwiązania umowy w dniu 16 marca br. z potwierdzeniem odbioru (pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim). Podejrzewamy, że awizowana przesyłka nie będzie odbierana.
Czy w tej sytuacji należy uznać, że stosunek pracy uległ już rozwiązaniu? Jaką datę podać w świadectwie pracy?
Wysyłając pismo o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie natychmiastowym, czyli bez wypowiedzenia, należy przede wszystkim wskazać pracownikowi przyczynę rozwiązania stosunku pracy. W piśmie musi znaleźć się również pouczenie pracownika o prawie odwołania do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Proszę zwrócić uwagę, że w tym oświadczeniu pracodawcy nie podaje się daty ustania stosunku pracy, bo umowa o pracę rozwiąże się z chwilą, gdy oświadczenie pracownika dotrze do niego w taki sposób, żeby mógł zapoznać się z jego treścią. W związku z tym podanie daty rozwiązania stosunku pracy w dniu 16 marca br. nie jest prawidłowe. Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z 6 października 1998 r., sygn. akt III ZP 31/98, w której stwierdzono, że: "Pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata w sposób umożliwiający mu realne zapoznanie się z jego treścią (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Złożenie oświadczenia ze wskazaniem terminu przypadającego przed tą datą nie jest więc naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie (art. 56 § 1 k.p.)".
List wysyła się na adres pracownika podany w aktach osobowych listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeżeli pracodawca zna inny adres pracownika, pod którym on przebywa, to należy wysłać przesyłkę na ten właśnie adres. Gdy pracownik odbierze list polecony po pierwszym awizowaniu, to informacja z poczty o dacie odbioru przesyłki jest datą rozwiązania umowy o pracę z tym pracownikiem. Taką datę należy podać na świadectwie pracy. Może zdarzyć się tak, że pracownik nie odbierze przesyłki - będzie ona awizowana drugi raz (powtórne awizo). Jeżeli pracownik nie odbierze powtórnie przesyłki, to list wróci do adresata (pracodawcy) z datą drugiego awizo. Wówczas data drugiego awizo stanowi datę rozwiązania stosunku pracy, którą umieszcza się w świadectwie pracy. List z pismem o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie bez wypowiedzenia wraz ze zwrotką z poczty należy załączyć do akt osobowych pracownika (część C).
Następnie na podany w aktach osobowych adres należy wysłać pracownikowi świadectwo pracy.
Magdalena Stojek-Siwińska - specjalista z zakresu prawa pracy
Czy pracodawca w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wysyłanym pocztą może wskazać konkretną datę ustania stosunku pracy?
Czy prawidłowe jest następujące postępowanie?Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie, pismo rozwiązujące umowę o prace w powyższym trybie wysłano...
Czy prawidłowe jest następujące postępowanie?