Firma otrzymała wezwanie do zapłaty kilku mandatów z tytułu wykroczeń popełnionych samochodem zarejestrowanym na firmę. Wyłącznym użytkownikiem pojazdu w czasie popełnienia wykroczeń był pracownik, z którym firma rozwiązała umowę o pracę. Czy po rozwiązaniu stosunku pracy, pracodawca może podać Zarządowi Dróg Miejskich w Warszawie dane identyfikacyjne osoby, która dopuściła się wykroczeń, celem egzekwowania od niej należności? Czy może to być wyłącznie imię i nazwisko, czy również ostatnio znany nam adres zamieszkania?


Skoro Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie jest podmiotem uprawnionym do karania kierowców mandatami, to ma on także prawo zwrócić się do właściciela samochodu z wnioskiem o udostępnienie danych osoby, której powierzył samochód do kierowania lub używania.

Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) - dalej u.o.d.o., za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej, a zatem również dane pracowników zatrudnionych przez pracodawcę. Dokumentacja pracownicza prowadzona przez pracodawcę stanowi zbiór danych w rozumieniu art. 7 u.o.d.o., którego administratorem jest właśnie pracodawca. Pozyskiwanie, gromadzenie, utrwalanie, przechowywanie i udostępnianie danych o pracownikach, w tym dot. np. ich miejsca zamieszkania, stanowi zgodnie z art. 7 u.o.d.o. ich przetwarzanie i jest ono dopuszczalne tylko w ściśle określonych w rozdziale 3 u.o.d.o. okolicznościach.
Nie jest więc tak, że przepisy u.o.d.o. powodują, że określone w nich dane osobowe są absolutnie niedostępne dla podmiotów innych niż np. administrator danych i sam zainteresowany. Łatwo wyobrazić sobie wiele sytuacji, w których do danych tych muszą mieć dostęp także inne podmioty. Jedną z takich sytuacji jest właśnie ta przedstawiona w treści pytania.
Jak wynika z art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec. Skoro więc Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie jest podmiotem uprawnionym do karania kierowców w określonych sytuacjach mandatami, to ma on także prawo zwrócić się na podstawie powyższej regulacji w związku z art. 23 ust. 1 pkt 2 u.o.d.o. (gdy jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa), do właściciela samochodu z wnioskiem o udostępnienie danych osoby, której powierzył samochód do kierowania lub używania. Dane te mogą w mojej ocenie obejmować zarówno imię i nazwisko, jak i informacje o miejscu zamieszkania tej osoby. Fakt, iż strony rozwiązały już łączący je stosunek pracy nie ma w tym wypadku istotnego znaczenia.