Odpowiedź

Praca w kopalni odkrywkowej, w tym praca w kamieniołomach, jest pracą wykonywaną na otwartej przestrzeni, a jej warunki zależą od pory roku oraz istniejących w dniu pracy czynników atmosferycznych (ruch powietrza, opady atmosferyczne, temperatura powietrza). Czynniki atmosferyczne mogą zmieniać się w ciągu jednego dnia. Praca na otwartej przestrzeni nie może być traktowana jako praca w mikroklimacie gorącym. Mikroklimat gorący najczęściej występuje w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia emitujące promieniowanie cieplne podwyższające temperaturę w pomieszczeniu. Warunki pracy na otwartej przestrzeni spowodowane warunkami atmosferycznymi mają jednak wpływ na uciążliwość pracy, a w niektórych przypadkach - na zdrowie pracowników. W celu likwidacji lub złagodzenia uciążliwych warunków pracy na otwartej przestrzeni, pracodawca powinien stosować odpowiednią organizację pracy (czas pracy, unikanie pracy w miejscach nasłonecznionych w okresie silnego nasłonecznienia), dostarczanie pracownikom odpowiednich napojów, i inne. Działania te powinny wynikać m.in. z przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego. W przypadku wykonywania pracy na otwartej przestrzeni nie można przeprowadzić wiarygodnych (w każdych warunkach) badań i pomiarów środowiska pracy w zakresie mikroklimatu gorącego.

Uzasadnienie

GUS dla potrzeb statystycznych w zakresie warunków pracy zdefiniował mikroklimat gorący jako warunki środowiska pracy określone temperaturą powietrza w pomieszczeniu powyżej 30 stopni Celsjusza i względną wilgotnością powietrza powyżej 65 procent lub bezpośrednim oddziaływaniem na pracownika otwartego źródła promieniowania cieplnego w pomieszczeniach (np. piece hutnicze).

Badania i pomiary mikroklimatu gorącego prowadzone są na podstawie § 12 ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166). W przypadku występowania mikroklimatu gorącego badania i pomiary wskaźników mikroklimatu, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 228 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) wykonuje się raz w roku. Jeżeli podczas dwóch ostatnich badań wartości wskaźników mikroklimatu nie przekraczały wartości dopuszczalnych dla ośmiogodzinnego dobowego wymiaru czasu pracy, pracodawca może wykonywać je raz na dwa lata.

Kazimierz Kościukiewicz

Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2015 r.