Odpowiedź

Decyzja dotycząca pomiarów wszystkich czynników, w tym drgań miejscowych na stanowiskach pracy, należy do pracodawcy. Kierowcy ładowarek i wózków widłowych są narażeni na drgania ogólne. Drgania miejscowe na ogół zagrażają pracownikom, którzy w procesie pracy wykorzystują pilarki, szlifierki, młoty pneumatyczne, wiertarki. Dla kierowców ładowarek i wózków widłowych na ogół nie wykonuje się pomiaru drgań miejscowych.

Uzasadnienie

Drgania mechaniczne (wibracje) to drgania lub wstrząsy przekazywane do organizmu człowieka przez części ciała mające bezpośredni kontakt z drgającym obiektem. Jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy występują w postaci drgań miejscowych albo drgań ogólnych. Drgania miejscowe to drgania mechaniczne działające na organizm człowieka i przenoszone bezpośrednio przez kończyny górne. Wibracje miejscowe mogą pochodzić od maszyn i narzędzi pracy (pilarek, szlifierek, młotów pneumatycznych, wiertarek) i działać na człowieka miejscowo poprzez kończyny górne

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166) pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonuje się badania i pomiary, po przeprowadzeniu rozpoznania źródeł ich emisji oraz warunków wykonywania pracy, które mają wpływ na poziom stężeń lub natężeń tych czynników lub na poziom narażenia na oddziaływanie tych czynników, ze szczególnym uwzględnieniem:

- rodzaju tych czynników oraz ich właściwości;

- procesów technologicznych i ich parametrów;

- wyposażenia technicznego, w tym maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi, które mogą być źródłem emisji czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem wyników pomiarów tej emisji dostarczanych przez producentów;

- środków ochrony zbiorowej i danych dotyczących ich użytkowania;

- organizacji pracy i sposobu wykonywania pracy;

- rzeczywistego czasu narażenia na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem obowiązującego u pracodawcy systemu i rozkładu czasu pracy.

Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami, w trybie przyjętym u danego pracodawcy, działania dotyczące:

- rozpoznania i typowania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;

- wykonywania badań, pomiarów i pobierania próbek tych czynników na stanowisku pracy.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2015 r.