Odpowiedź:

Tak, osoba pobierająca świadczenie od pracodawcy, jakim jest odszkodowanie z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, nabędzie status bezrobotnego i prawo do zasiłku.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy  z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 149) – dalej u.p.z. statusu bezrobotnego nie nabywa osoba, która uzyskuje miesięcznie przychody w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 24 u.p.z. za przychody w rozumieniu ustawy uznaje się przychody z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji jest świadczeniem bezpośrednio związanym z zatrudnieniem, dlatego nie wypełnia to przesłanki negatywnej wskazanej w powyższym przepisie i nie należy tego uznawać za przychód uniemożliwiający nabycie statusu bezrobotnego.
Bez istnienia umowy o pracę nie mogłaby istnieć umowa o zakazie konkurencji, a przychody z tytułu umowy o zakazie konkurencji,  będące bardzo ściśle i nierozerwalnie złączone ze stosunkiem pracy, powinny być uznane za przychody pochodzące z zatrudnienia. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 24 u.p.z., uzyskiwanie takich przychodów nie stoi na przeszkodzie przyznaniu statusu bezrobotnego, powyższy przepis uściśla w tym zakresie art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. h u.p.z. (tak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wa 650/14)

Paula Dąbrowska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 
Odpowiedzi udzielono  10.10.2016 r.
 

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami