Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Pracownik w lutym (15 luty) 2015 r. nabył prawa emerytalne, od 1 sierpnia 2014 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, które trwało łącznie 182 dni – do 29 stycznia 2015 r., następnie wystąpił z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne, które ZUS przyznał na okres 6 miesięcy. Po upływie 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca w drodze art. 53 k.p. rozwiązał z nim stosunek pracy (marzec 2015 r.). W końcu czerwca osoba ta kończy świadczenie rehabilitacyjne i przechodzi na emeryturę. W maju wystąpił o przygotowanie wniosku o emeryturę. Wnosi również o wypłatę odprawy emerytalnej.
Czy należy się odprawa emerytalna?
Odpowiedź:
Pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy emerytalnej, gdy stosunek pracy został rozwiązany, m.in. na podstawie art. 53 k.p.
Uzasadnienie:
W myśl art. 92(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 12014 r., poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej jest uzależnione od jednoczesnego spełnienia dwóch przesłanek tj.:
– ustania stosunku pracy, niezależnie od trybu rozwiązania umowy o pracę (np. rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, czy też na mocy porozumienia stron) oraz– nabycia uprawnień rentowych lub emerytalnych.
Musi zatem zachodzić związek przyczynowo skutkowy między tymi zdarzeniami.
W myśl art. 53 §1 k.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
Powstanie prawa do emerytury lub z tytułu niezdolności do pracy nie musi mieć miejsca bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy. Od tego momentu może upłynąć pewien czas, np. gdy z powodu choroby rozpoczętej w czasie istnienia stosunku pracy i trwającej nieprzerwanie po jego zakończeniu, została pracownikowi przyznana renta w dacie późniejszej od daty rozwiązania stosunku pracy.
Pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy emerytalnej, gdy stosunek pracy został rozwiązany:
– za wypowiedzeniem złożonym przez jedną ze stron,– ze względu na upływ terminu, na który umowa o pracę na czas określony została zawarta– za porozumieniem stron,– na podstawie art. 53 k.p.
Zygmunt Łobejko,
autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 29.06.2015 r.