Pytanie użytkownika LEX Kadry: Czy naruszenie nakazu noszenia maseczek w pracy pozbawi przedsiębiorcę pomocy z tarczy 6.0? Czy naruszenie nakazu też działa wstecz, czyli dotyczy pomocy już otrzymanej?

Odpowiedź

Rozporządzenie z 1.12.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane zostało na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-13 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (dalej u.z.c.z.l.).

 

Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem z 26.11.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 29 ustawy z 28.10.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (dalej u.z.u.s.r.)

To pracodawca decyduje o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 2 grudnia 2020 r. Zgodnie z § 25 pkt 1 r.o.n.z. do dnia 27 grudnia 2020 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy  - Prawo o ruchu drogowym, ust i nosa obligatoryjnie w wymienionych w nim miejscach. Dotyczy to zakładów pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej. W przypadku zakładów pracy to pracodawca decyduje o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba.

W tym przypadku wprowadzono, jak przed 28 listopada 2020 r., zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa w stosunku do osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w tych budynkach, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania. Tak należy interpretować ww. przepisy.

 

W zakładach pracy i wymienionych budynkach będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku.

Analizując powyższe zapisy trudno powiązać sformułowany w nich zakaz z możliwością pozbawiania przedsiębiorcy pomocy z tarczy 6.0.

Naruszenie nakazu noszenia maseczek w pracy raczej nie powinno pozbawić przedsiębiorcy pomocy z tarczy 6.0

Naruszenie nakazu noszenia maseczek w pracy raczej nie powinno pozbawić przedsiębiorcy pomocy z tarczy 6.0, a na pewno sankcji takich nie można nakładać wstecz, bo nie dotyczy pomocy już otrzymanej. Obowiązuje ogólna zasada niedziałania prawa wstecz.

Zgodnie z art. 23 u.z.u.s.r. naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i 46b u.z.c.z.l., stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie art. 2a ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Niestety wygląda na to, że dotyczy to wszelkiej pomocy z tarcz, czyli mikropożyczki, zwolnienia ze składek ZUS czy świadczenia postojowego, ale także dotacji unijnych itd.

Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej musi złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej

Zgodnie z art. 23 ust. 3 u.z.u.s.r. przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej będzie zobowiązany złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, że nie naruszył ograniczeń, nakazów i zakazów. W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, jest obowiązany do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

Ustalenie, że oświadczenie było fałszywe, może powodować konieczność zwrotu. To bardzo rygorystyczne przepisy, mimo wszystko nie powinny one działać wstecz. Jednak nakaz może dotyczyć tylko rygorów wprowadzonych i pomocy udzielanej, a nie już udzielonej w momencie, gdy nakazy nie działały.

Więcej informacji znajdziesz w LEX Kadry:
Czy pomoc z tarczy antykryzysowej podlega opodatkowaniu? >

Czy pracodawca może zakupić ze środków ZFŚS maseczki dla pracowników? >