Odpowiedź
Brak przepisów zabraniających powtórnego przekazywania do użytkowania hełmów ochronnych. Niemniej środki ochrony indywidualnej nie powinny być stosowane powtórnie (przez kolejnych użytkowników), jeśli stykają się z ciałem. Hełm spoczywa na głowie, a więc bezpośrednio styka się ze skórą i włosami – nie powinien więc być powtórnie użytkowany, chyba że został dokładnie zdezynfekowany. Po dezynfekcji dopuszcza go do powtórnego stosowania pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami. Ostatecznie decyduje pracodawca. Hełm powinien zachować swoje wartości ochronne.
Uzasadnienie
Udostępniając hełm, jako ochronę głowy, pracodawca powinien stosować się do tabel zamieszczonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169 poz. 1650 ze zm.) - dalej dalej r.b.h.p. Według § 2 załącznika nr 2 do r.b.h.p., dostarczane pracownikom do stosowania środki ochrony indywidualnej powinny: 1) być odpowiednie do istniejącego zagrożenia i nie powodować same z siebie zwiększonego zagrożenia; 2) uwzględniać warunki istniejące w danym miejscu pracy; 3) uwzględniać wymagania ergonomii oraz stan zdrowia pracownika; 4) być odpowiednio dopasowane do użytkownika - po wykonaniu niezbędnych regulacji. Środki ochrony indywidualnej powinny być przeznaczone do osobistego użytku. W wyjątkowych przypadkach środek ochrony indywidualnej może być używany przez więcej niż jedną osobę, o ile zastosowano działania wykluczające niepożądany wpływ takiego użytkowania na zdrowie lub higienę użytkowników. W sprawie ponownego stosowania (przez nowego pracownika) należy też, poza przepisami, stosować się do instrukcji producenta hełmu. Dopuszczalne jest użytkowanie tylko takich środków ochrony indywidualnych (hełmy), które nie utraciły swoich cech ochronnych.
Ustawa z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm) nie zakazuje powtórnego stosowania hełmów, ale jednocześnie zobowiązuje (w przypadku stosowania odkażonego środka ochrony osobistej) do konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21.12.2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnych (Dz.U. Nr 259 poz. 2173) nie odnosi się do powtórnego ani grupowego (użytkowanie więcej niż przez jednego pracownika) stosowania hełmów.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2017 r.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis BHP Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |