W przypadku zatrudnienia managera na podstawie umowy o pracę Kodeks pracy (dalej: k.p.) wprowadza szczególne regulacje dotyczące czasu pracy. Kształtują się jednak odmiennie w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy niż w przypadku kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych.

Czytaj również: Zanim zatrudnisz managera – praktyczne wskazówki prawnika>>

Czas pracy managera przy umowie o pracę

Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy to:

  • pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy,
  • ich zastępcy,
  • pracownicy w skład organu zarządzającego
  • główni księgowi (art. 128 par. 2 pkt 2 k.p.).

W ich przypadku pracodawca, zgodnie z art. 149 par. 2 k.p., zwolniony jest z obowiązku ewidencjonowana godzin pracy.

Co ważne, zgodnie z art. 151(4) par. 1 k.p., pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy wykonują pracę w godzinach nadliczbowych bez dodatku do wynagrodzenia.

Zobacz w LEX: Rozliczanie czasu pracy - kieszonkowy poradnik menedżera >

Brak prawa do dodatku do wynagrodzenia za pracę godzinach nadliczbowych dotyczy też kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Jednak w ich przypadku pracodawca nadal ma obowiązek ewidencjonowania ich czasu pracy.

Reasumując, w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy pracodawca zwolniony jest z obowiązku ewidencjonowania czasu pracy i wypłaty dodatku do wynagrodzenia za pracę godzinach nadliczbowych. Natomiast w przypadku kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych wyłączony jest jedynie drugi z tych obowiązków.

Należy również pamiętać, że w każdym przypadku zachowane muszą być minimalne okresy odpoczynku od pracy.

 


Czas pracy managera przy umowie cywilnoprawnej

Kodeks cywilny nie odnosi się do czasu wykonywania zlecenia, tak jak kodeks pracy do czasu pracy. W razie zawarcia z managerem umowy cywilnoprawnej strony mogą w umowie określić liczbę godzin pracy managera w danym okresie, w tym przerwy od jej niewykonywania.

Muszą natomiast ustalić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. W braku takiego określenia zleceniobiorca przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia. Ponadto, ewentualny dodatek za pracę w nadgodzinach nie wynika z przepisów, więc może być należny, jeżeli strony umowy tak postanowią.

Olga Bączyk, Senior Associate, adwokat w CK Partners