Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie przeprowadzania testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego funkcjonariuszy celnych (Dz. U. poz. 451) kierownik urzędu, w terminie uzgodnionym z jednostką właściwą do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub badania psychofizjologicznego, kieruje funkcjonariusza na test sprawności fizycznej, badanie psychologiczne lub badanie psychofizjologiczne.
Test sprawności fizycznej przeprowadzany jest przez trzyosobową komisję na obiektach sportowych wyposażonych w sprzęt umożliwiający prawidłowy, bezpieczny i zgodny z metodyką przebieg testu. Test ten przeprowadza się raz w roku w terminach: 1) od dnia 1 kwietnia do dnia 15 maja; 2) od dnia 1 września do dnia 15 października – w przypadku funkcjonariuszy, którzy uzyskali negatywną ocenę końcową w terminie określonym w pkt 1.
Badanie psychologiczne przeprowadza się w zakresie niezbędnym do oceny sprawności intelektualnej i psychomotorycznej, dojrzałości emocjonalnej i społecznej, funkcjonowania, w tym sposobu działania i podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych, w związku z wykonywaniem zadań związanych z: 1) użyciem lub wykorzystaniem broni palnej; 2) prowadzeniem czynności analitycznych z zastosowaniem analizy kryminalnej; 3) obserwowaniem i rejestrowaniem, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom.
Badanie to w specjalistycznych pracowniach przeprowadza osoba posiadająca tytuł magistra psychologii, przeszkolona w zakresie metod stosowanych w tym badaniu oraz posiadająca trzyletnie doświadczenie zawodowe.
Badanie psychofizjologiczne obejmuje rejestrowanie specyficznych zmian reakcji psychofizjologicznych występujących u funkcjonariusza poddanego badaniu psychofizjologicznemu, w szczególności z wykorzystaniem poligrafu. Badanie to przebiega w kolejno następujących po sobie etapach polegających na: 1) wypełnieniu przez funkcjonariusza poddanego badaniu psychofizjologicznemu: a) kwestionariusza ogólnego dotyczącego danych osobowych funkcjonariusza, a także jego stanu zdrowia i samopoczucia przed badaniem, b) kwestionariusza szczegółowego przygotowującego do badania; 2) przeprowadzeniu testów; 3) analizie wyników uzyskanych w wyniku badania; 4) sporządzeniu opinii z badania.
Szkolenia polegają na zapoznaniu funkcjonariuszy z zagadnieniami dotyczącymi: 1) budowy, działania oraz zasad noszenia, przechowywania, użycia lub wykorzystania broni palnej; 2) obserwowania i rejestrowania, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom; 3) zastosowania narzędzi i technik analitycznych oraz umiejętności z zakresu tworzenia baz danych w procesie analizy kryminalnej. Szkolenia są prowadzone na podstawie programów szkoleniowych zatwierdzonych przez Szefa Służby Celnej. Są one realizowane w trybie stacjonarnym, w formie wykładów i ćwiczeń.
Omawiane rozporządzenie wejdzie w życie 1 kwietnia br.
Celnicy przejdą badanie psychofizjologiczne
Zakres, warunki i tryb przeprowadzania testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego, mających na celu sprawdzenie przydatności funkcjonariusza celnego określa nowe rozporządzenie Ministra Finansów.