Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Czy orzeczenie lekarskie pracownika (potwierdzające jego uprawnienia do kierowania pojazdami) wydane kierowcy w związku z upływem ważności prawa jazdy (kod 95) może być traktowane na równi z badaniem profilaktycznym okresowym?
Czy pracownik powinien dodatkowo dla zakładu pracy przynieść drugi druk orzeczenia - badanie profilaktyczne okresowe?
Odpowiedź: orzeczenie lekarskie pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy wydane w trybie art. 39j ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 z późn. zm.) – dalej u.t.d., zwalnia takiego pracownika z obowiązku odbycia badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.
Uzasadnienie: stosownie do postanowień art. 229 k.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.).
E-zwolnienia lekarskie – korzyści czy nowe obowiązki dla pracodawców>>>
Na tę opiekę składają się trzy rodzaje badań: 1) wstępne, dla osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe; 2) okresowe, w terminie wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy, oraz 3) kontrolne, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą. Zgodnie art. 229 § 4 k.p., pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Niezależnie od powyższych badań, osoby wykonujące przewóz drogowy, o którym mowa w przepisach u.t.d. (tzw. kierowcy zawodowi), podlegają również badaniom lekarskim, o których mowa w art. 39j u.t.d. Aby jednak nie dublować tych badań, ustawodawca w art. 39l ust. 3 u.t.d. wskazał, że spełnienie przez przedsiębiorcę lub przez inny podmiot wykonujący przewóz drogowy obowiązku kierowania kierowców na badania lekarskie i psychologiczne, uznaje się za równoznaczne ze spełnieniem obowiązków pracodawcy w zakresie wykonywania wstępnych i okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 229 § 1 i 2 k.p.
Mając na uwadze powyższe, pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy, wykonujący przewóz drogowy, nie musi odbywać profilaktycznych badań lekarskich, o których mowa w przepisach art. 229 k.p., jeżeli legitymuje się orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie art. 39j u.t.d.