KWE-Polska. Roczna Umowa Finansowa dotycząca specjalnego Programu Akcesyjnego na rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD). Bruksela.2001.03.29.

ROCZNA UMOWA FINANSOWA
dotycząca specjalnego Programu Akcesyjnego na rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) pomiędzy Komisją Wspólnot Europejskich, występującą w imieniu Wspólnoty Europejskiej, a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, występującym w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej,
sporządzona w Brukseli dnia 29 marca 2001 r.

.................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Zmiany niniejszej umowy, wprowadzone przez art. 11 rozporządzenia Komisji (WE) nr 248/2007 z dnia 1 maja 2007 r. w sprawie środków dotyczących wieloletnich umów finansowych oraz rocznych umów finansowych zawartych w ramach programu Sapard oraz przejścia z programu Sapard do programu rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U.UE.L.07.69.5), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest późniejsza od daty utraty mocy przez niniejszą umowę.

.................................................

Specjalny Program Akcesyjny na rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Polsce

Roczna Umowa Finansowa

Komisja Wspólnot Europejskich, nazywana dalej "Komisją", występująca w imieniu oraz na rzecz Wspólnoty Europejskiej, nazywanej dalej "Wspólnotą", z jednej strony, oraz

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, występujący w imieniu oraz na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej, nazywanej dalej "Rzecząpospolitą Polską", z drugiej strony,

nazywane dalej łącznie "Umawiającymi się Stronami",

zważywszy, że:

1. Specjalny Przedakcesyjny Program na rzecz rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (nazywany dalej "SAPARD"), zapewniający udział finansowy Wspólnoty, został ustanowiony na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1268/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie wsparcia Wspólnoty dla przedakcesyjnych środków działania na rzecz rolnictwa oraz rozwoju wsi w kandydujących krajach środkowej i wschodniej Europy w okresie przedakcesyjnym1;

2. Plan przedłożony przez Polskę został zatwierdzony jako Program Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich decyzją przyjętą zgodnie z artykułem 4 ustęp 5 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 w dniu 18 października 2000 r.;

3. Wieloletnia Umowa Finansowa pomiędzy Komisją a Rzecząpospolitą Polską została podpisana i przewiduje w artykule 2 określenie finansowego zobowiązania Wspólnoty w Rocznej Umowie Finansowej. Należy określić na rok 2000 maksymalne zobowiązanie finansowe Wspólnoty wobec Rzeczypospolitej Polskiej oraz okres ważności tego zobowiązania;

4. Konieczne jest określenie finansowego zobowiązania Wspólnoty na realizację Programu Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich i wszelkich zmian w tym programie (dalej nazywanego "Programem") w Rzeczypospolitej Polskiej;

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsza umowa określa zobowiązanie finansowe Wspólnoty wobec Rzeczypospolitej Polskiej na rok 2000.

Artykuł  2

Zobowiązanie

Finansowy wkład Wspólnoty w roku 2000 ogranicza się do 171.570.075 euro. Zobowiązanie to jest ważne wyłącznie w odniesieniu do realizacji Programu zgodnie z Wieloletnią Umową Finansową zawartą pomiędzy Wspólnotą a Rzecząpospolitą Polską.

Artykuł  3 1

Okres zobowiązania

Najpóźniej do dnia 31 grudnia 2004 r. Komisja automatycznie wycofa się z jakiejkolwiek części zobowiązania, o którym mowa w artykule 2, która nie została uregulowana przez płatność na rachunek bankowy lub co do której nie otrzymała możliwego do przyjęcia wniosku o dokonanie płatności.

Agencja SAPARD nie może zawierać z żadnym beneficjentem kontraktów związanych z niniejszą umową, angażujących fundusze wspólnotowe, po określonej dla Rzeczypospolitej Polskiej dacie zawarcia kontraktów dotyczących formy pomocy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej jako członka Unii Europejskiej.

Jakąkolwiek część wkładu wspólnotowego, o którym mowa w art. 2, dla której nie zostały podpisane umowy z beneficjentami końcowymi w terminie, o którym mowa w akapicie drugim, zgłasza się Komisji w ciągu trzech miesięcy od uzyskania informacji o tej kwocie.

Artykuł  4

Punkty kontaktowe

Korespondencja dotycząca każdej sprawy objętej zakresem niniejszej umowy, zaopatrzona, w odpowiednich przypadkach, w numer oraz tytuł Programu, powinna być kierowana pod następujące adresy:

dla Wspólnoty:

Commission of the European Communities

Directorate General Agriculture

SAPARD Unit

Rue de la Loi 200, B - 1049 Brussels

Telefon: 00 32 2 29 67 337

Fax: 00 32 2 29 51 746

E-mail: agri-sapard@cec.eu.int

dla Rzeczypospolitej Polskiej:

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej

Al. Ujazdowskie 9

00-918 Warszawa

Telefon: 00 48 22 6946807

Fax: 00 48 22 6250380

Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsza umowa wchodzi w życie w dniu wzajemnego powiadomienia się przez obydwie Umawiające się Strony o zakończeniu wszystkich formalności koniecznych dla jej zawarcia.

Artykuł  6

Podpisanie

Niniejsza umowa zostanie sporządzona w dwóch egzemplarzach w języku angielskim oraz w języku polskim, przy czym jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny.

Sporządzono w Brukseli w dniu dwudziestym dziewiątym marca w roku dwutysięcznym pierwszym.

___________

1 Dz. U. WE 26. 06. 1999, Nr L 161, str. 87-93.

1 Art. 3:

- zmieniony przez art. 4 Rocznej umowy finansowej na rok 2001 między Komisją Wspólnot Europejskich a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej Specjalnego Programu Akcesyjnego na rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) w Polsce, sporządzonej w Brukseli dnia 6 czerwca 2002 r. (M.P.03.16.250) z dniem 26 czerwca 2002 r.

- zmieniony przez art. 4 Rocznej umowy finansowej na rok 2003 z dnia 4 czerwca 2003 r. (M.P.03.40.581) z dniem 5 czerwca 2003 r.

- zmieniony przez art. 5 rozporządzenia nr 1419/2004 z dnia 4 sierpnia 2004 r. w sprawie kontynuacji stosowania Wieloletnich Umów Finansowych i Rocznych Umów Finansowych zawartych pomiędzy Komisją Europejską reprezentującą Wspólnotę Europejską z jednej strony a Republiką Czeską, Estonią, Litwą, Łotwą, Polską, Słowacją, Słowenią i Węgrami z drugiej strony, ustanawiającego określone odstępstwa od Wieloletnich Umów Finansowych i od rozporządzenia Rady (WE) nr 1266/1999 oraz rozporządzenia (WE) nr 2222/2000 (Dz.U.UE.L.04.258.11) z dniem 6 sierpnia 2004 r. Zgodnie z art. 6 roporządzenia zmieniającego art. 3 niniejszej umowy obowiązuje w zmienionym brzmieniu do dnia 30 kwietnia 2007 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024