Szczegółowe warunki i tryb powrotnego przywozu towarów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu powrotnego przywozu towarów.

Na podstawie art. 192 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa warunki i tryb powrotnego przywozu towarów.
§  2. 
1. 
Za towary powracające, z zastrzeżeniem art. 191 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407), zwanej dalej "Kodeksem celnym", uznaje się;
1)
części lub część uprzednio wywiezionych maszyn, urządzeń lub innych towarów, jeżeli spełniają warunki określone w art. 192 § 1 Kodeksu celnego,
2)
towary wywiezione z zastosowaniem karnetu ATA wydanego w Polsce, nawet jeżeli termin jego ważności zostanie przekroczony,
3)
towary, które po ich wywiezieniu poza polski obszar celny zostały poddane czynnościom niezbędnym dla ich naprawy lub konserwacji,
4)
towary, które po ich wywiezieniu poza polski obszar celny zostały poddane innym czynnościom niż te, o których mowa w ust. 1 pkt 3, okazały się wadliwe lub niezdatne do użytku, pod warunkiem że ich wadliwość lub niezdatność mogła być stwierdzona dopiero po dokonaniu tych czynności.
2. 
Warunkiem uznania towarów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, za wolne od cła jest to, że zabiegi polegające na naprawie stały się konieczne w związku z nieprzewidzianym zdarzeniem, które nastąpiło poza polskim obszarem celnym, w wyniku którego towar nie mógł zostać w normalnych warunkach i zgodnie z charakterem użyty, oraz że wartość tego towaru w wyniku dokonywanych zabiegów nie stała się wyższa od jego wartości w chwili wywozu poza polski obszar celny.
3. 
Jeżeli w wyniku czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, powstałby obowiązek uiszczenia cła, w wypadku gdyby te towary zostały poddane tym czynnościom w ramach procedury uszlachetniania biernego, to w stosunku do towarów powrotnie przywożonych stosuje się przepisy dotyczące obliczania kwoty należności celnych, właściwe dla procedury uszlachetniania biernego.
§  3. 
1. 
W wypadku gdy osoba zainteresowana przewiduje, że wywożone towary mogą zostać powrotnie wprowadzone na polski obszar celny, do zgłoszenia o objęcie procedurą wywozu może być dołączony dla celów dowodowych wypełniony formularz dokumentu Towary Powracające, zwany dalej "dokumentem TP".
2. 
Wzór formularza dokumentu TP stanowi załącznik do zarządzenia.
3. 
Dokument TP sporządza się w oryginale i dwóch kopiach.
4. 
Dokument TP powinien dotyczyć towarów objętych danym zgłoszeniem celnym.
§  4. 
W wypadku przyjęcia zgłoszenia wywozowego, funkcjonariusz celny na dokumencie TP potwierdza pole nr 10, zwraca oryginał i kopię nr 1 zgłaszającemu, a kopię nr 2 zachowuje.
§  5. 
W wypadku gdy osoba zainteresowana przewiduje, że wywożone towary mogą zostać powrotnie wprowadzone na polski obszar celny i zgłoszone w kilku urzędach celnych, należy do zgłoszenia wywozowego dołączyć odpowiednią ilość dokumentów TP.
§  6. 
1. 
Do zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu towarów powrotnie przywożonych należy dołączyć oryginał i kopię nr 1 dokumentu TP.
2. 
W wypadku przyjęcia zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu towarów powrotnie przywożonych organ celny na oryginale i kopii nr 1 dokumentu TP wypełnia pola 12 i 13, zatrzymuje kopię nr 1 dokumentu TP, a oryginał zwraca zgłaszającemu.
§  7. 
Osoba zainteresowana może zwrócić się do organu celnego, który wystawił dokument TP, o wydanie kilku dokumentów TP. W takim wypadku wydanie dokumentów TP następuje w oparciu o uprzednio zwrócony organowi celnemu dokument TP, na którym następnie organ celny umieszcza adnotację "anulowano".
§  8. 
1. 
Wniosek, o którym mowa w art. 191 § 2 Kodeksu celnego, powinien być złożony w urzędzie celnym, w którym zostanie złożone zgłoszenie celne o dopuszczenie do obrotu towarów powracających.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę oraz siedzibę osoby zainteresowanej,
2)
określenie organu celnego, do którego jest kierowany,
3)
nazwę, rodzaj, ilość oraz przewidywany termin powrotnego przywozu towarów,
4)
określenie dokumentów wywozowych, jeśli były wymagane,
5)
uzasadnienie wniosku,
6)
oświadczenie zainteresowanego o treści:

"Pouczony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 233 k.k) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia niniejszego wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje zawarte w załączonych do niego dokumentach są prawdziwe.",

7)
datę sporządzenia wniosku oraz podpis osoby zainteresowanej.
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności dołączyć:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 4,
2)
poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu TP, jeśli został sporządzony.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

TP

TOWARY POWRACAJĄCE

(pominięty)

Uwaga

Formularz dokumentu TP drukowany jest na papierze samokopiującym, koloru białego, o masie nie mniejszej niż 40 g/m2. Papier nie powinien przy normalnym użyciu być podatny na rozerwanie lub marszczenie. Jednocześnie powinien mieć odpowiednią wytrzymałość mechaniczną umożliwiającą czytelne wypełnienie ręczne i maszynowe bez przebarwień tekstu na drugą stronę. Formularz ma wymiary 210 x 297 mm, maksymalna tolerancja wynosząca minus 5 mm lub plus 8 mm jest dozwolona.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.67.663

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb powrotnego przywozu towarów.
Data aktu: 23/09/1997
Data ogłoszenia: 03/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998