united kingdom
ukraine

Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 20 grudnia 1996 r.
w sprawie trybu korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 8 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa tryb korzystania przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym.
§  2.
1.
Dokumentem poświadczającym uprawnienia posłów i senatorów do korzystania bezpłatnie z przejazdów i przelotów w zakresie określonym w § 1 są odpowiednio legitymacje poselska lub senatorska.
2.
Dokumentem poświadczającym uprawnienia do przejazdów i przelotów posłów i senatorów na pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu lub Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest stosowne zaświadczenie o dokonanym wyborze, wystawione przez Państwową Komisję Wyborczą, lub zaświadczenie wydane przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
§  3.
Posłowie i senatorowie otrzymują bezpłatnie, korzystając z:
1)
przejazdu w pociągu oznaczonym jako pociąg z dopłatą - bilet dodatkowy na przejazd w pociągu z dopłatą,
2)
miejsca sypialnego lub miejsca do leżenia - bilet dodatkowy na miejsce sypialne lub do leżenia, na podstawie zlecenia na przejazd w wagonie sypialnym wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu,
3)
przejazdu w autobusie objętym rezerwowaniem miejsc - bilet dodatkowy na miejsce do siedzenia (miejscówkę),
4)
przelotu samolotem - bilet, na podstawie zlecenia wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
§  4.
1.
W bilet dodatkowy, o którym mowa w § 3 pkt 1, posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się najwcześniej na 60 dni przed odjazdem pociągu w kasach biletowych przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zwanego dalej "PKP", lub uprawnionych biur podróży.
2.
Miejsca dla posłów i senatorów są rezerwowane w dniu wyjazdu do 2 godzin przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej. Po tym terminie posłowie i senatorowie mogą zaopatrzyć się bezpłatnie w bilet dodatkowy w kasach biletowych lub w pociągu tylko w miarę wolnych miejsc.
3.
W pociągach oznaczonych jako pociągi z dopłatą PKP wyznacza sześć miejsc dla posłów i senatorów w wagonie klasy 1 (odpowiednio 4 i 2 miejsca).
§  5.
1.
W bilety dodatkowe na miejsca sypialne lub do leżenia, o których mowa w § 3 pkt 2, posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w kasach biletowych PKP lub uprawnionych biur podróży.
2.
Miejsca dla posłów i senatorów są rezerwowane w dniu wyjazdu, do 8 godzin przed odjazdem wagonu ze stacji początkowej. Po tym terminie posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety dodatkowe na miejsca sypialne lub do leżenia w kasach biletowych lub w wagonie tylko w miarę wolnych miejsc.
3.
We wszystkich relacjach kursowania wagonów sypialnych lub z miejscami do leżenia w kierunku do i z Warszawy, PKP wyznacza, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
1 przedział klasy 1 w wagonie sypialnym (po jednym miejscu dla posła i senatora) lub
2)
1 przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
§  6.
Terminy kolejnych posiedzeń Sejmu i Senatu zgłaszane są Zarządowi przedsiębiorstwa państwowego PKP, Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji i Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przez:
1)
Kancelarię Sejmu - co kwartał, a terminy dodatkowych posiedzeń co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem,
2)
Kancelarię Senatu - co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem, a w szczególnych przypadkach na 3 dni przed posiedzeniem.
§  7.
PKP zapewnia w ciągu 2 dni poprzedzających rozpoczęcie posiedzenia Sejmu lub Senatu oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, odpowiednio do i z Warszawy:
1)
3 przedziały klasy 1 w wagonie sypialnym (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów) lub
2)
1 przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
§  8.
Przedsiębiorstwa PKS rezerwują dla posłów i senatorów:
1)
2 miejsca w każdym autobusie objętym rezerwacją miejsc, do 30 minut przed odjazdem autobusu z miejscowości początkowej kursu autobusu,
2)
w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu - oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny - 3 miejsca w autobusach do i z Warszawy.
§  9.
1.
Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. (PLL LOT S.A.) rezerwują w każdym samolocie na liniach krajowych do i z Warszawy 2 miejsca dla posłów i senatorów. Miejsca te pozostają - do 12 godzin przed planowanym odlotem samolotu - w dyspozycji PLL LOT S.A. w Warszawie, a w pozostałych portach lotniczych - w dyspozycji właściwego oddziału PLL LOT S.A.
2.
PLL LOT S.A. zapewniają dodatkowo, na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w § 6, w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu i w dniu posiedzenia, w samolotach odlatujących w godzinach rannych oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, na wszystkie regularne przeloty krajowe odpowiednio do i z Warszawy - po 2 miejsca dla posłów i senatorów.
3.
Miejsca rezerwowane są do godz. 11.30 w samolotach odlatujących po południu i do godz. 15.00 dnia poprzedniego w samolotach odlatujących w godzinach rannych.
§  10.
Na wniosek Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu przewoźnicy zapewniają, w miarę możliwości, w dniach poprzedzających i kończących posiedzenia Sejmu i Senatu miejsca dla posłów i senatorów ponad limity określone w § 7, § 8 pkt 2 i § 9 ust. 2.
§  11.
1.
Sposób rozliczania należności ponoszonych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu za korzystanie przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym określają umowy zawarte pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a podmiotami, o których mowa w § 6, oraz Przedsiębiorstwem Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych "Wars", eksploatującym wagony z miejscami sypialnymi i do leżenia.
2.
Korzystanie przez posłów i senatorów z usług przewozowych innych niż wymienionych w zarządzeniu przewoźników określają stosowne umowy zawierane pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a tymi przewoźnikami.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.1.8

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.
Data aktu: 20/12/1996
Data ogłoszenia: 13/01/1997
Data wejścia w życie: 28/01/1997