Legitymacja służbowa żołnierzy zawodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 grudnia 1992 r.
w sprawie legitymacji służbowej żołnierzy zawodowych.

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojskowym dokumentem osobistym stwierdzającym pełnienie przez żołnierza zawodowej służby wojskowej jest legitymacja służbowa oficera w stopniu wojskowym generała (admirała), oficera, chorążego i podoficera zawodowego, zwana dalej "legitymacją służbową".
2.
Wzór legitymacji służbowej określa załącznik do zarządzenia.
§  2.
W legitymacji służbowej wpisuje się nazwisko i imię (imiona) żołnierza, imię ojca oraz datę i miejsce urodzenia, rodzaj pełnionej zawodowej służby wojskowej, posiadany stopień wojskowy i przydział służbowy, adres najbliższej rodziny, grupę krwi oraz adnotacje służbowe, w tym o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, a także numer, datę wydania i datę ważności legitymacji oraz umieszcza się fotografię żołnierza w mundurze i odciska pieczęć.
§  3.
1.
Legitymację służbową wydaje się żołnierzom bezpośrednio po powołaniu do zawodowej służby wojskowej.
2.
Legitymacja służbowa podlega wymianie w razie:
1)
zmiany nazwiska lub imienia żołnierza zawodowego,
2)
utraty, uszkodzenia lub zniszczenia,
3)
wyczerpania się miejsc na dokonywanie wpisów,
4)
mianowania żołnierza zawodowego albo na stopień wojskowy powodujący przejście do innego korpusu kadry zawodowej albo stopień wojskowy generała brygady (kontradmirała).
§  4.
1.
Legitymacje służbowe wydają:
1)
Minister Obrony Narodowej - oficerom zawodowym w stopniu wojskowym generała (admirała),
2)
szefowie instytucji centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej - żołnierzom zawodowym wyznaczonym na stanowiska służbowe w tych instytucjach oraz w jednostkach organizacyjnych poza Ministerstwem Obrony Narodowej, którzy podlegają im z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej,
3)
Szef Departamentu Kadr:
a)
dowódcom (szefom) jednostek (instytucji) wojskowych w stopniach wojskowych do pułkownika (komandora) włącznie, którzy podlegają bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej,
b)
żołnierzom zawodowym pozostający w dyspozycji Ministra Obrony Narodowej i Szefa Departamentu Kadr,
c)
słuchaczom akademii, szkół i kursów za granicą,
4)
dowódcy (szefowie) jednostek (instytucji) wojskowych - żołnierzom zawodowym, wyznaczonym na stanowiska służbowe w jednostkach (instytucjach) im podległych, oraz żołnierzom zawodowym pozostającym w ich dyspozycji,
5)
komendanci szkół wojskowych:
a)
słuchaczom tych szkół będącym żołnierzami zawodowymi,
b)
absolwentom wyższych szkół wojskowych, szkół chorążych zawodowych i podoficerskich szkół zawodowych.
2.
Dowódcom (szefom) jednostek (instytucji) wojskowych, z wyjątkiem wymienionych w ust. 1 pkt 3 lit. a), legitymacje służbowe wydają ich bezpośredni przełożeni.
3.
Dowódcy (szefowie) wymienieni w ust. 1 i 2 lub osoby przez nich upoważnione są właściwi również do podpisywania i dokonywania wpisów w wydanych legitymacjach służbowych oraz ich wymiany.
§  5. 1
 
1.
W razie zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej lub śmierci żołnierza zawodowego dowódca (szef) jednostki (instytucji) wojskowej, w której żołnierz ten zajmuje lub ostatnio zajmował stanowisko służbowe, odbiera legitymację służbową żołnierza, z zastrzeżeniem przypadków, o których mowa w ust. 2.
2.
Dowódca (szef), o którym mowa w ust. 1 może pozostawić legitymację służbową:
1)
żołnierzowi zawodowemu - na jego wniosek - jeżeli żołnierz ten nabył uprawnienie do emerytury wojskowej lub renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą wojskową;
2)
najbliższemu członkowi rodziny zmarłego żołnierza zawodowego - na jego pisemny wniosek.
3.
W przypadku pozostawienia legitymacji służbowej żołnierzowi zawodowemu lub najbliższemu członkowi jego rodziny, dokonuje się w niej stosownej adnotacji o zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojskowej oraz przekreśla miejsca przeznaczone na przedłużanie daty jej ważności.
§  6.
1.
Legitymacji służbowej nie wolno:
1)
odstępować innej osobie,
2)
przesyłać i przewozić za granicę,
3)
przesyłać w obrocie krajowym.
2.
Osoby nieuprawnione nie mogą dokonywać jakichkolwiek wpisów lub poprawek w legitymacji służbowej.
§  7.
1.
W razie utraty legitymacji służbowej, żołnierz zawodowy jest obowiązany niezwłocznie złożyć drogą służbową meldunek do dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni zawodową służbę wojskową.
2.
W razie odzyskania utraconej legitymacji służbowej, żołnierz zawodowy jest obowiązany zwrócić ją dowódcy jednostki wojskowej, o której mowa w ust. 1, podając w meldunku okoliczności odzyskania legitymacji.
§  8.
1.
Żołnierz zawodowy, który naruszył zasady posługiwania się legitymacją służbową, określone w zarządzeniu, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.
2.
Odpowiedzialność dyscyplinarną ponosi także żołnierz zawodowy, który z własnej winy dopuścił do utraty, zniszczenia lub uszkodzenia legitymacji służbowej, nie złożył meldunku o jej utracie bądź złożył taki meldunek z opóźnieniem z przyczyn nie usprawiedliwionych.
§  9.
Legitymacje służbowe wydane żołnierzom zawodowym przed dniem wejścia w życie zarządzenia tracą ważność z upływem okresu określonego w tych legitymacjach, nie później jednak niż z dniem 31 grudnia 1995 r.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr 16/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 marca 1981 r. w sprawie legitymacji żołnierza zawodowego (Dz. Rozk. MON poz. 21 i z 1985 r. poz. 56).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO

(pominięty)
1 § 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 sierpnia 1994 r. (M.P.94.46.372) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 września 1994 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.1.2

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Legitymacja służbowa żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 29/12/1992
Data ogłoszenia: 12/01/1993
Data wejścia w życie: 27/01/1993